Nowa Zelandia: Trwa referendum w sprawie zmiany flagi

Świat
Nowa Zelandia: Trwa referendum w sprawie zmiany flagi
govt.nz

Mieszkańcy Nowej Zelandii rozpoczęli w czwartek głosowanie w sprawie ewentualnej zmiany flagi. Na nowym wzorze znalazł się wzór liścia srebrnej paproci, będącej symbolem kraju. Nie ma na nim natomiast motywu brytyjskiej flagi państwowej. Głosowanie odbywa się drogą pocztową i zakończy się 24 marca.

Według organizatorów to pierwszy przypadek, by o zmianie flagi rozstrzygano w narodowym plebiscycie. W innych krajach przebiegało to burzliwie, na drodze rewolucji, czy dekretów lub zmiany prawa - zwracają uwagę.

 

Oficjalny wzór, który poddano pod głosowanie, został zatwierdzony w grudniu 2015 roku, również w referendum.

 

Nowozelandczycy nie chcą zmian

 

Sondaże opinii publicznej wskazują, że Nowozelandczycy zostaną przy obecnej fladze. Zwolennicy zmian twierdzą jednak, że jest ona zbyt podobna do flagi australijskiej i przywodzi na myśl kolonialną przeszłość. Z kolei przeciwnicy uważają, że proponowany wzór, z liściem paproci i czterema gwiazdami (jak na obecnej fladze), "zbyt przypomina ręcznik plażowy".

 

Premier Nowej Zelandii John Key oświadczył w tym tygodniu, że "ludzie w jego kraju stoją przed niepowtarzalną możliwością" zagłosowania nad zmianą flagi, którą nazwał "kolonialnym reliktem". - Jeśli teraz nie zagłosują za zmianą, nie będą mieli kolejnej szansy, dopóki nie staniemy się republiką - powiedział. Dodał, że zapewne "nie stanie się to za jego życia" ze względu, jak wskazał, na popularność młodych członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Głową państwa pozostaje królowa Elżbieta II.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze