Elbląg: śledztwo w sprawie samobójstwa 15-latka

Polska
Elbląg: śledztwo w sprawie samobójstwa 15-latka
Polsat News

- Naszym obowiązkiem jest sprawdzić, czy doszło do nękania lub stalkingu. Przesłuchaliśmy dyrekcję szkoły i nauczycieli. Nie wykluczamy przesłuchania uczniów - powiedział polsatnews.pl Jakub Sawicki z elbląskiej policji. Śledztwo jest odpowiedzią na pojawiające się w lokalnych mediach informacje, według których 15-latek z Elbląga mógł odebrać sobie życie, gdyż padł ofiarą znęcania w szkole.

Do tragedii doszło pod koniec lutego. 15-letni Krystian, uczeń gimnazjum nr 2, popełnił samobójstwo w domu. Nie zostawił listu pożegnalnego. Elbląskie media zaczęły opisywać sprawę i publikować informacje o tym, że chłopiec mógł być nękany w szkole. Takie same sygnały dotarły do policjantów. Jak powiedział Jakub Sawicki, pochodziły i od uczniów gimnazjum, i od absolwentów placówki.

 

Dlatego policja pod nadzorem prokuratury wszczęła śledztwo w tej sprawie. Zabezpieczono m.in. korespondencję elektroniczną 15-latka. W ostatnich dniach przesłuchana została matka chłopca, jego nauczyciele, a także dyrekcja szkoły, do której chodził. Być może przesłuchani zostaną rówieśnicy nastolatka. Takie przesłuchania będą się odbywać w obecności psychologa.

 

- To sprawa bardzo delikatna - podkreślał Sawicki. - Naszym obowiązkiem jest sprawdzenie, czy doszło do nękania lub stalkingu. I czy to mogło oraz w jakim stopniu wpłynąć na decyzję chłopca - dodał.

 

Trudny temat

 

Ze statystyk publikowanych na stronie internetowej policji wynika, że w 2014 roku 599 osób w wieku od 9 do 19 lat odebrało sobie życie. Z czego w grupie wiekowej 10-14 lat samobójstwo popełniło 71 dzieci. W policyjnych statystykach odnotowano nawet 2 samobójstwa dzieci 9-letnich lub młodszych. Najwięcej samobójstw jest w grupie wiekowej 15-19.

 

Psychiatra dr Paweł Kropiwnicki w maju w czasie konferencji na temat problemów, z którymi boryka się młodzież, zauważył, że w Polsce co roku popełnia samobójstwo ok. 300 osób w wieku 16-19 lat. Jego zdaniem te dane nie obrazują jednak prawdziwej skali problemu, gdyż nie mamy "dobrego" ogólnopolskiego rejestru samobójstw. Przypadki śmierci samobójczych odnotowuje w Polsce Komenda Główna Policji i Główny Urząd Statystyczny. 

jak/pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie