88. ceremonia wręczenia Oscarów. "Spotlight" najlepszym filmem, DiCaprio ze statuetką

Kultura
88. ceremonia wręczenia Oscarów. "Spotlight" najlepszym filmem, DiCaprio ze statuetką
PAP/EPA/Mike Nelson

W Los Angeles po raz 88. rozdano Oscary. Obraz "Spotlight" o dziennikarzach "Boston Globe", którzy ujawnili aferę pedofilską w amerykańskim Kościele zdobył Oscara za najlepszy film. Statuetkę odebrał też Leonardo DiCaprio za główną rolę w filmie "Zjawa", a także reżyser tego filmu Alejandro Inarritu. Z kolei Oscara w kategorii najlepsza aktorka zdobyła Brie Larson za film "Pokój".

Na temat Oscarów z Bartoszem Kurkiem w programie "Nowy Dzień z Polsat News" rozmawiał krytyk portalu internetowego Filmweb, Łukasz Muszyński. Ekspert podkreślił, że Leonardo DiCaprio, laureat nagrody w kategorii najlepszy aktor, to "jeden z najzdolniejszych aktorów swego pokolenia w Hollywood", który "dostał to, na co zasłużył".

 

Muszyński zauważył, że aktor w filmie "Zjawa""pokazał coś nowego".  - Jego bohaterowie zazwyczaj dużo mówią, a w filmie "Zjawa" wypowiada on bodajże mniej niż sto słów. Brnie przez śniegi, jest poniewierany przez dziką naturę i dzikich ludzi, których spotyka. DiCaprio przeszedł transformację aktorską, a Akademia Oscarowa uwielbia takie transformacje. Być może właśnie to zadziałało - stwierdził krytyk.

 

Zdaniem eksperta nagroda dla "Spotlight", jako najlepszego filmu to trafny wybór. - To jest dobry film. Po "Spotlight" wielu widzów wyjdzie z kina i będzie chciało zostać dziennikarzem śledczym, to hołd dla dziennikarstwa śledczego - przyznał Muszyński.

 

6:26

Oscarowa noc dobiegła końca. Ceremonię prowadził amerykański komik Chris Rock.

 

6:25

 

O tytuł najlepszego filmu walczyło osiem produkcji: "Big short", "Most szpiegów", "Brooklyn", "Mad Max: na drodze gniewu", "Marsjanin", "Zjawa", "Pokój" i "Spotlight".

 

Faworytem gali była "Zjawa" Alejandro Gonzáleza Iñárritu, który zdobu=yła aż 12 nominacji, w tym dla najlepszego filmu i najlepszego aktora pierwszoplanowego. 

 

 

6:14

Leonardo DiCaprio podziękował m.in. reżyserowi Alejandro Inarritu oraz aktorom, z którymi grał w "Zjawie". Zwrócił się również do reżysera Martina Scorsese, w którego filmach często gra.

 

 

 

 

6:04
Film "Spotlight" w reż. Toma McCarthy’ego o aferze pedofilskiej w amerykańskim Kościele zdobył Oscara za najepszy film.

 

 

5:57

 

Leonardo DiCaprio nareszcie z upragnioną statuetką. Aktor otrzymał Oscara za rolę w filmie "Zjawa". To była piąta nominacja DiCaprio do tej nagrody.  

 

 

 

fot. PAP/EPA/Mike Nelson

 

5:48

Brie Larson a rolę w filmie "Pokój" otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

 

 

5:46

Inarritu to trzeci reżyser w historii z dwiema statuetkami rok po roku. Przypadek, by reżyser zdobył Oscara dwa razy z rzędu wydarzył się po raz pierwszy od ok. 60 lat.

 

5:42

Najlepszy reżyser - Alejandro Inarritu – "Zjawa".

 

To drugi z rzędu Oscar dla Inarritu. W 2015 roku reżyser dostał nagrodę za reżyserie za "Birdmana".

 

 

5:32

Najlepszą piosenką została "Writing’s on The Wall" Sama Smitha z filmu "Spectre".
 

 

5:29

Legendarny włoski kompozytor Ennio Morricone otrzymał Oscara za muzykę do filmu Quentina Tarantino "Nienawistna ósemka".

 

Już w 2007 roku Morricone został uhonorowany Oscarem za całokształt swej twórczości. Od 1960 roku skomponował muzykę do ponad 450 filmów

 

 

5:21

Wiceprezydent USA przedstawił Lady Gagę, która zaśpiewała piosenkę nominowaną do Oscara.

 

 

5:16

Na oscarowej gali pojawił się Joe Biden. wiceprezydent USA.

 

 

5:11

Podczas gali w Los Angeles węgierski obraz "Syn Szawła" otrzymał Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.  Film w reżyserii Laszlo Nemesa poświęcony jest Holokaustowi.

 

Węgierski film był faworytem w tej kategorii. W styczniu został także uhonorowany Złotym Globem za najlepszy film nieanglojęzyczny, a wcześniej Grand Prix festiwalu w Cannes w 2015 roku.

 

 

5:10

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski – "Stutterer"

 

 

Alicia Vikander i Mark Rylance

 

4:51

 

Szwedka Alicia Vikander otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmie "Dziewczyna z portretu",  w którym zagrała żonę duńskiego malarza transseksualisty. Mark Rylance otrzymał Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w filmie "Most szpiegów", w którym zagrał radzieckiego agenta. Już sześć statuetek dostał film "Mad Max: Na drodze gniewu".


Mark Rylance otrzymał Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w filmie "Most szpiegów", w którym zagrał radzieckiego agenta. 

 

"Mad Max" ma już sześć Oscarów

 

Już sześć statuetek dostał film "Mad Max: Na drodze gniewu". Podczas gali w Los Angeles film uhonorowano za najlepszą scenografię, montaż, montaż dźwięku, kostiumy, charakteryzację i dźwięk.

 

 

Na razie tylko jednego Oscara otrzymał film "Zjawa". Western ma aż 12 nominacji.

 

Statuetkę za najlepsze efekty specjalne dostał film "Ex Machina".

 

Najlepszy scenariusz adaptowany - Charles Randolph i Adam McKay za "Big Short!"

 

 

Nagrodę za najlepszy scenariusz oryginalny dostał "Spotlight". Jego autorami są Josh Singer i Tom McCarthy.

 

Reuters, Hollywood Reporter, PAP, polsatnews.pl

Foto: PAP/EPA/Mike Nelson, wideo: Polsat News

 

 

 

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze