Powstaną ośrodki pomocy dla dzieci uchodźców przy szlakach migracyjnych

Świat
Powstaną ośrodki pomocy dla dzieci uchodźców przy szlakach migracyjnych
PAP/EPA/Martial Trezzini
Powstaną ośrodki pomocy dla dzieci uchodźców przy szlakach migracyjnych.

20 specjalnych ośrodków pomocy dla dzieci uchodźców i migrantów powstanie wzdłuż dróg, którymi uchodźcy najczęściej poruszają się po Europie. Tzw. "Blue Dots" zostaną uruchomione w ciągu trzech miesięcy w Grecji, Macedonii, Serbii, Chorwacji i Słowenii.

Najnowsza inicjatywa agend ONZ - UNICEF oraz Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) - zakłada rozlokowanie osrodków w strategicznych miejscach, w których uchodźcy i migranci przekraczają granice, a także w dużych miastach na trasach migracji ludzi. Ośrodki te będą miały swoje mobilne odpowiedniki. W każdym z nich będzie miejsce przyjazne dzieciom i osobne pomieszczenie dla matek z niemowlętami. Eksperci i wolontariusze Czerwonego Krzyża i lokalnych organizacji pozarządowych będą pomagać w odszukaniu bliskich, otoczą uchodźców opieką psychologiczną i socjalną a także zapewnią im pomoc prawną.

 

Miejsca pomocy i wsparcia

 

"Ośrodki zapewnią im pewien poziom przewidywalności i bezpieczeństwa w ich niepewnym życiu, staną się miejscem, gdzie będą mogły uzyskać pomoc i wsparcie, które są prawami każdego dziecka. Dodatkowo ośrodki będą przyczyniać się do umocnienia krajowych systemów ochrony dzieci" - poinformowała koordynatorka UNICEF ds. Kryzysu Uchodźców i Migrantów w Europie Marie-Pierre Poirier cytowana w komunikacie.

 

UNICEF podkreśla, że ośrodki nie powinny zdejmować z krajów odpowiedzialności za zapewnienie opieki i wsparcia dzieciom przemieszczającym się bez opieki lub rozdzielonych z rodzinami.

 

Ośrodki "Blue Dots" są tworzone w czasie, kiedy kobiety i dzieci stanowią dwie trzecie wszystkich osób przybywających do Europy. We wrześniu 2015 r. kobiety i dzieci stanowiły ponad jedną czwartą osób przybywających drogą morską. W lutym br. było to już 60 proc. - alarmują eksperci.

 

Dzieci mówią, że są dorosłe

 

Jak podkreślają, zidentyfikowanie dzieci, które potrzebują pomocy, jest trudne. W niektórych krajach przemieszczający się młodzi ludzie przedstawiają się jako osoby pełnoletnie, z obawy, że w innym wypadku ich podróż zostanie opóźniona. W ubiegłym roku, głównie w Niemczech i Szwecji, zarejestrowano ponad 90 tys. dzieci, które podróżowały samotnie lub zostały rozdzielone z rodzinami - podaje UNICEF.

 

Kraje UE zmagają się z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - napływają głównie przez Morze Śródziemne.

 

Milion imigrantów w Europie

 

Z danych UNHCR wynika, że ponad milion migrantów przybyło drogą morską do Europy w 2015 r. (118 tys. - od początku 2016 r.; ponad połowa to kobiety i dzieci). W czasie niebezpiecznej przeprawy morskiej w zeszłym roku zginęło co najmniej 3,7 tys. ludzi (ponad 400 osób - od początku 2016 r.). Jak wynika z danych Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka ENOC, ok. 30 proc. migrantów, którzy utonęli, to dzieci.

 

ENOC przygotował raport, w którym wskazuje na inne niebezpieczeństwa czyhające na "dzieci w drodze", m.in. oddzielenie od rodziców, handel ludźmi, wykorzystywanie seksualne czy przemoc w ośrodkach dla uchodźców.

 

Zgodnie z Konwencją Genewską, cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony własnego kraju.

 

PAP

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze