Schaeuble: Musimy dramatycznie obniżyć liczbę uchodźców, inaczej nie damy rady

Świat
Schaeuble: Musimy dramatycznie obniżyć liczbę uchodźców, inaczej nie damy rady
flickr/Metropolico.org

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble wezwał w środę do "dramatycznego" ograniczenia liczby imigrantów, gdyż w przeciwnym razie Niemcy nie poradzą sobie z tym problemem; ostrzegł przed utratą znaczenia przez Europę w wyniku kryzysu uchodźczego.

- Musimy dramatycznie obniżyć liczbę uchodźców, gdyż inaczej nie damy rady - powiedział Schaeuble w Berlinie agencji dpa.

 

Szef resortu finansów ostrzegł, że Europa może stracić swoją pozycję w świecie, jeżeli nie zdoła szybko rozwiązać kryzysu spowodowanego napływem uchodźców.

 

- Musimy starać się o to, by Europa traktowana była nadal jak kontynent mający znaczenie - zauważył polityk CDU. - Nie ma alternatywy do rozwiązania europejskiego - podkreślił Schaeuble.

 

Merkel to "nieostrożny narciarz, który wywołał lawinę"

 

Schaeuble jest najbardziej doświadczonym politykiem w rządzie kanclerz Angeli Merkel. W przeszłości krytykował pośrednio szefową rządu za otwarcie na początku września granicy dla uchodźców, sugerując, że postąpiła jak "nieostrożny narciarz, który wywołał lawinę".

 

Merkel jest przeciwna podejmowaniu przez kraje UE na własną rękę, tak jak ostatnio w Austrii, kroków mających ograniczyć liczbę imigrantów. Jej zdaniem problem imigrantów można rozwiązać tylko w skali całej Unii, przy współpracy z Turcją. Porozumienie z Ankarą ma się przyczynić do uszczelnienia granicy grecko-tureckiej, co zdaniem Berlina zahamuje falę uchodźców z Bliskiego Wschodu.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze