Ukraina: Prokurator generalny prosi o zwolnienie ze stanowiska
Administracja prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki poinformowała w piątek, że otrzymała podanie o zwolnienie, podpisane przez prokuratora generalnego Wiktora Szokina. Informację tę przekazał na Twitterze rzecznik prasowy szefa państwa, Swiatosław Cehołko.
"Prokurator generalny Wiktor Szokin napisał podanie o zwolnienie. Nadeszło dziś ono do administracji prezydenta. Sam widziałem - czytamy we wpisie Cehołki.
Pogłoski o ustąpieniu Szokina krążyły w Kijowie od wtorku, kiedy Poroszenko osobiście poprosił go o ustąpienie ze stanowiska. Okazało się jednak wówczas, że prokurator jest na urlopie. Komentatorzy zwracają uwagę, że wiadomość, iż administracja prezydencka otrzymała jego podanie o zwolnienie, pojawiła się po przeprowadzonej w czwartek rozmowie telefonicznej Poroszenki z wiceprezydentem USA Joe Bidenem.
Opieszałość w śledztwach, sabotaż reform
Cieszący się zaufaniem prezydenta Szokin od dawna krytykowany jest za opieszałość w śledztwach w sprawie sprawców tragicznych wydarzeń z przełomu 2013 i 2014 roku na Majdanie Niepodległości w Kijowie, w wyniku których zginęło ponad 100 osób. Obwiniano go również o sabotowanie reform i obronę skorumpowanych prokuratorów.
W poniedziałek Szokin został publicznie zaatakowany przez swego zastępcę, wiceprokuratora Witalija Kaskę. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Kasko oświadczył, że Szokin blokuje śledztwo w sprawie tzw. diamentowych prokuratorów.
Sprawa dotyczy dwóch zatrzymanych w lipcu 2015 roku prokuratorów, którzy podejrzewani byli o przyjęcie łapówki. W ich gabinetach i domach znaleziono wówczas około pół miliona dolarów w gotówce oraz 65 diamentów.
Kasko poinformował, że odchodzi z prokuratury m.in. ze względu na to, że Szokin odebrał mu sprawę diamentowych prokuratorów. - Prokuratura generalna to martwy organ, w niezależność którego nikt nie wierzy - powiedział.
Poroszenko prosi Szokina o ustąpienie
Następnego dnia, we wtorek, Poroszenko wystosował orędzie, w którym ogłosił, że poprosił Szokina o ustąpienie. - Wiktor Szokin wprowadził reformy, którym Prokuratura Generalna opierała się przez całe dziesięciolecia (…), jednak Prokuratura nie była w stanie zdobyć zaufania społeczeństwa - oświadczył.
Zgodnie z ukraińskim prawem podanie o dymisję prokuratora generalnego powinno być podpisane przez prezydenta, a następnie zatwierdzone przez parlament. Do tego czasu Szokin będzie wypełniał swoje obowiązki.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze