Szczerski: Komisja Wenecka zdaje sobie sprawę z upolitycznienia problemu wokół TK

Polska
Szczerski: Komisja Wenecka zdaje sobie sprawę z upolitycznienia problemu wokół TK
Polsat News

- Komisję niepokoi m.in., że instytucje prawne polskie, które powinny być ze sporu politycznego wyłączone, włączyły się do sporu politycznego - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Delegacja Komisji Weneckiej we wtorek zakończyła dwudniową wizytę w Polsce.

Według Szczerskiego Komisja Wenecka była zainteresowana sytuacją wokół Trybunału, poczynając od nowelizacji ustawy o TK przeprowadzonej w poprzedniej kadencji Sejmu aż do chwili obecnej.

 

- Komisja zdaje sobie sprawę z tego, i to powiedziała nam prawie wprost, że jest to bardzo upolityczniony problem. Że tutaj mamy dwie warstwy - ja też na to zwracałem uwagę - jest kwestia pewnego sporu politycznego, jest kwestia także sporu instytucjonalnego między Sejmem i Trybunałem - powiedział prezydencki minister, który w środę był gościem radia Plus.

 

Jak zaznaczył, Komisję niepokoi m.in., że "instytucje prawne polskie, które powinny być ze sporu politycznego wyłączone, włączyły się do sporu politycznego". - Usłyszeli bardzo dużo politycznych opinii także ze strony organów, które wydawałoby się, że politycznych opinii nie będą miały - powiedział minister Szczerski.

 

"Komisja chce uciec od dyskusji politycznych"

 

Szczerski uważa, że Komisja Wenecka będzie chciała uciec od kwestii dyskusji politycznej i przedstawić przede wszystkim porady czy opinie dotyczące samych zapisów prawnych, a także tego, w jaki sposób - zdaniem Komisji - kwestie związane z Trybunałem należałoby doprecyzować w polskim prawie.

 

Szczerski powiedział, że każdy z pięciu członków Komisji Weneckiej pisze swój samodzielny raport dotyczący - jego zdaniem - głównych problemów w wizytowanym kraju. Te raporty następnie są przekazywane do Sekretariatu Komisji Weneckiej, który ma obowiązek przygotowania draftu sprawozdania - mówił minister.

 

Zaznaczył, że przypuszczalnie spór o zakres władzy i kompetencji między parlamentem i Trybunałem odbywa się w wielu państwach. Ocenił, że w Polsce mógłby się on odbyć spokojnie, gdyby nie nałożył się na niego bardzo ostry spór polityczny wynikający ze zmiany władzy.

 

Oby nie "kompromis diaboliczny"

 

Szef Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio ocenił we wtorek, że ważny jest zmysł odpowiedzialności wszystkich aktorów na scenie politycznej, aby w sprawie Trybunału Konstytucyjnego znaleziono dobry kompromis, w zgodzie z zasadami praworządności, a nie "kompromis diaboliczny".

 

O zmianach w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym Komisja rozmawiała w Warszawie m.in. z władzami Sądu Najwyższego, prezydiami Sejmu, Senatu i Krajowej Rady Sądownictwa, z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, z sędziami TK, w tym z prezesem Trybunału Andrzejem Rzeplińskim, Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem oraz organizacjami pozarządowymi. Ponadto przewodniczący Komisji spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

 

PAP

Az/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie