NATO: wzmocnimy obecność na wschodniej flance

Świat
NATO: wzmocnimy obecność na wschodniej flance
PAP/EPA/Olivier Hoslet

"Ministrowie obrony państw NATO mają podjąć decyzję o wzmocnieniu obecności na wschodniej flance" - zapowiedział we wtorek sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

W środę i czwartek w kwaterze głównej NATO odbędzie się spotkanie ministrów obrony państw członkowskich. - Spodziewam się, że ministrowie zgodzą się na wzmocnienie naszej wysuniętej obecności we wschodniej części Sojuszu. Pozwoli to wzmocnić naszą wspólną obronę - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej.

 

Chcący zachować anonimowość urzędnik kwatery głównej powiedział dziennikarzom, że wzmocniona, wysunięta obecność na wschodzie będzie międzynarodowa i rotacyjna, a także "uzupełniana ćwiczeniami" i "wspierana przez konieczne struktury logistyczne".

 

Większość projektu finansowana będzie przez USA

 

Stoltenberg zwrócił uwagę na ubiegłotygodniową zapowiedź USA ws. zwiększenia wydatków na obecność wojskową w Europie. - To sfinansuje trwałą, rotacyjną obecność w powietrzu, na lądzie i na morzu, więcej szkoleń i ćwiczeń oraz więcej sprzętu i zapasów w magazynach - dodał.

 

- Pozwoli to sfinansować kolejne inwestycje w infrastrukturę, taką jak lotniska, centra szkoleniowe i poligony. To będzie dalszy wzrost wysuniętej obecności NATO - podsumował Stoltenberg.

 

PAP

po/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze