Mieszkanie za 10 euro obok Watykanu. Za tyle wynajmuje urząd miasta Rzym

Świat
Mieszkanie za 10 euro obok Watykanu. Za tyle wynajmuje urząd miasta Rzym
Moyan Brenn/Flickr.com
Rzym

Audyt przeprowadzony w stolicy Włoch wykazał rażącą niegospodarność urzędników miejskich, którzy bogatym Rzymianom wynajmowali mieszkania znacznie poniżej cen rynkowych.

Do urzędu miasta, według autorów audytu, w Rzymie należą 574 mieszkania. Każde było wynajmowane wyjątkowo tanio, a w niektórych przypadkach niemal za bezcen.

 

Widok na Forum Romanum za grosze

 

Na liście znalazł się m.in. apartament w pobliżu Watykanu wynajmowany za 10,29 euro miesięcznie. Mieszkanie z widokiem na Forum Romanum to koszt 23,36 euro za miesiąc. "Drożej" było w pobliżu Koloseum - tam najemca co miesiąc przelewał na miejskie konto 25,64 euro. Na "normalnym" rynku ta kwota w tej lokalizacji wystarczyłaby na miesięczne wynajęcie... jednego metra kwadratowego.

 

Według włoskich mediów mieszkańcy tych domów to przedstawiciele włoskiej klasy średniej, którzy byli zbyt bogaci, aby ubiegać się o mieszkania socjalne. Płacili tak mało, ponieważ przez lata żaden z urzędników nie zainteresował się sprawą i nie zdecydowal o podniesieniu czynszu. Wielu Włochów podejrzewa jednak, że urzędnicy cen nie podnosili celowo - mieszkania mieli zajmować znajomi włoskich polityków.

 

Opłacalny podnajem

 

Niektórzy z najmców dzięki niegospodarności urzędu miasta zarabiali. Wynajmowali lokale w niskiej cenie i nielegalnie je podnajmowali - już znacznie drożej.

 

Urząd miasta zapowiedział, że dostosuje ceny wynajmu mieszkań do cen rynkowych. Ponadto ci z mieszkańców, którzy potajemnie podnajęli apartamenty, będa mieli anulowane umowy najmu.

 

Reuters, theguardian.com

pr/ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze