Marihuana może osłabiać pamięć werbalną - problemy z zapamiętywaniem słów

Technologie
Marihuana może osłabiać pamięć werbalną - problemy z zapamiętywaniem słów
Flickr/Brett Levin/CC BY 2.0
Zdjęcie ilustracyjne

Według naukowców wieloletnie palenie trawki może osłabić u zażywającego narkotyk pamięć werbalną. To zdolność odpowiedzialna za zapamiętywanie konkretnych słów.

Badanie przeprowadzono na pięciu tysiącach dorosłych osób w wieku od 18 do 30 lat. Wykazano, że połowa badanych z grupy, która paliła marihuanę przez pięć lat, średnio zapamiętywała o jedno słowo mniej z listy zawierającej 15 wyrazów.

 

Nie jest znany dokładnie wpływ konopi na pamięć werbalną. Według jednej z hipotez tetrahydrokannabinol (THC), psychoaktywny środek zawarty w roślinie, wpływa na przetwarzanie informacji w hipokampie. To element mózgu odpowiedzialny głównie za pamięć. Naukowcy podejrzewają, że negatywny wpływ substancji na umiejętność zapamiętywania słow nasila się wraz z długością okresu zażywania narkotyków.

 

Planowanie i skupienie bez zmian

 

Badania nie potwierdziły jednak z drugiej strony, aby długotrwałe palenie osłabiało inne funkcje kognitywne, takie jak przetwarzanie informacji czy funkcje wykonawcze. To m.in. umiejętność planowania i skupienia.

 

Naukowcy nie chcą także przesądzać, czy ich badania są zgodne z prawdą z powodu braku danych bazowych. Jest możliwe, że po marihuanę sięgają po prostu osoby o niższych zdolnościach kognitywnych.

 

Wyniki prac opublikowano w dzienniku "JAMA Internal Medicine".

 

livescience.com

pr/grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze