Ponad 2 tys. dziennikarzy zginęło w pracy w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Najwięcej na Bliskim Wschodzie
Wstrząsający raport Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy. - Doliczyliśmy się prawie 2,3 tys. kolegów zabitych od 1990 roku podczas pełnienia obowiązków - powiedział sekretarz generalny organizacji Anthony Bellanger. Przemoc wobec dziennikarzy nasiliła się w ostatnich sześciu latach. Z dokumentu wynika, że w tym czasie ginęło prawie 100 pracowników mediów rocznie. Najwięcej na Bliskim Wschodzie.
- Irak podczas wojny z Amerykanami i Filipiny to były najgorsze kraje dla ludzi tej profesji - powiedział Bellanger. Podkreślił, że najgorsza była ostatnia dekada. - Najgorzej jest nadal w Iraku oraz na Bliskim Wschodzie, w związku z rewolucjami w Tunezji, Libii i Jemenie. Wielu zabitych dziennikarzy mamy w Syrii - wyjaśnił.
Według różnych statystyk w 2015 r. przez swoją profesję lub podczas jej wykonywania życie straciło od 65 do 83 dziennikarzy i pracowników mediów.
Niebezpieczny Bliski Wschód
Miniony rok w przypadku morderstw dziennikarzy okazał się wyjątkowo tragiczny dla Francji. W styczniu islamiści zaatakowali w Paryżu siedzibę "Charlie Hebdo", gdzie zastrzelili ośmiu członków redakcji magazynu. Wielu dziennikarzy straciło również życie w Iraku, zwłaszcza w Mosulu, gdy wpadali w ręce Państwa Islamskiego. Podobny los spotkał japońskiego dziennikarza Kenjiego Goto, który został porwany przez dżihadystów, a następnie ścięty na pustkowiu w Syrii. Już rok wcześniej IS dokonało podobnych egzekucji dwóch amerykańskich przedstawicieli mediów.
Jednak nie tylko pogrążony w chaosie walk z dżihadystami Bliski Wschód okazał się wyjątkowo niebezpieczny dla dziennikarzy. Według Komitetu Ochrony Dziennikarzy (Committee to Protect Journalists, CPJ), który doliczył się 47 mordów dziennikarzy w tym roku, groźnie było także w Brazylii, Południowym Sudanie, Bangladeszu czy Meksyku.
Do tego należy doliczyć pracowników mediów, który stracili życie podczas wykonywania niebezpiecznych zadań czy wymiany ognia w strefach walk. CPJ wymienia tutaj francuskiego dziennikarza muzycznego, jedną z ofiar zamachu w hali koncertowej Bataclan, ale też reporterów, fotoreporterów i operatorów, którzy relacjonowali wydarzenia w Syrii, Jemenie czy na Ukrainie.
Polsat News, polsatnews.pl, wideo: AP, Reuters
Czytaj więcej
Komentarze