76,6 tys. hektarów ziemi sprzedała w 2015 roku Agencja Nieruchomości Rolnych

Biznes
76,6 tys. hektarów ziemi sprzedała w 2015 roku Agencja Nieruchomości Rolnych
Flickr/glasseyes view/CC BY 2.0

Najwięcej gruntów rolnych sprzedano w województwie zachodniopomorskim - ok. 11,5 tys. ha. Do państwowej kasy trafiło w sumie 1 mld 850 mln zł - poinformował rzecznik ANR Witold Strobel.

Agencja zrealizowała plan finansowy przewidziany na 2015 rok. Łącznie w ubiegłym roku przekazała 1,85 mld zł, z czego 1,1 mld zł do budżetu i ok. 744 mln zł na Fundusz Rekompensacyjny, z którego wypłacane są rekompensaty dla Zabużan.


Koniec ze sprzedażą ziemi na przetargach


Od 20 listopada 2015 r. Agencja nie organizuje i nie sprzedaje ziemi na przetargach. Natomiast podpisywane są umowy sprzedaży (akty notarialne) w odniesieniu do przetargów rozstrzygniętych. Realizowane są także, po weryfikacji, transakcje w trybie bezprzetargowym na rzecz spadkobierców, byłych właścicieli i dzierżawców, których Agencja zawiadomiła o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży do 20 listopada ub.r.


W ubiegłym roku Agencja sprzedała 76,6 tys. ha gruntów rolnych. Najwięcej państwowych gruntów zostało sprzedane na terenie województw: zachodniopomorskiego - ok. 11,5 tys. ha, dolnośląskiego - 10,2 tys. ha oraz wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego - po 9,5 tys. ha. W sumie Agencja zorganizowała ponad 61,2 tys. przetargów, w tym 54 tys. przetargów na sprzedaż ziemi. Prawie 2,7 tys. to były przetargi na sprzedaż ograniczone.


Agencja przeprowadziła też ponad 7,1 tys. przetargów na dzierżawę. W ubiegłym roku Agencja wydzierżawiła 35 tys. ha gruntów.


W 2016 roku głównie dzierżawa


W tym roku podstawową formą zagospodarowania państwowych gruntów rolnych będzie dzierżawa. Osoby, które chcą powiększyć lub utworzyć gospodarstwo rodzinne (do 300 ha) będą mogły wydzierżawić ziemię na przetargach ograniczonych licytacyjnych lub ofertowych. Okres trwania nowo zawieranych umów dzierżawy, co do zasady, będzie wynosić 10 lat.


ANR ma w zasobach ponad 100 tys. ha do wydzierżawienia.

 

Agencja nadal sprzedaje na przetargach nieograniczonych grunty nierolne (m.in. tereny inwestycyjne, działki budowlane i rekreacyjne) i obiekty zabytkowe. A także przekazuje samorządom nieodpłatnie nieruchomości na cele własne.


Obecnie w dzierżawie jest nieco ponad 1 mln ha gruntów, głównie na terenie województw: zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.


Najwięcej gruntów Skarbu Państwa było dzierżawionych w 1996 r. - prawie 2,9 mln ha.


Sprzedano już 4,7 mln ha ziemi


Od początku swojej działalności, tj. od 1992 r., Agencja przejęła łącznie do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa 4,7 mln ha. Obecnie w zasobie jest trochę ponad 1,4 mln ha, w tym ponad 1,2 mln ha jest w dzierżawie, a 248 tys. ha czeka na sprzedaż lub inne zagospodarowanie.


PAP

grz/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze