Tłumy na pogrzebie Bogusława Kaczyńskiego

Polska
Tłumy na pogrzebie Bogusława Kaczyńskiego
PAP/Rafał Guz

Setki ludzi pożegnały w czwartek na warszawskich Powązkach Bogusława Kaczyńskiego, znawcę i popularyzatora opery, dziennikarza i konferansjera. W pogrzebie uczestniczyli przedstawiciele rządu, odczytano tez list od prezydenta Andrzeja Dudy. Kaczyński został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Urna z jego prochami spoczęła w Alei Zasłużonych.

Do uczestników uroczystości pogrzebowych list skierował prezydent Andrzej Duda. "Nieczęsto pojawiają się ludzie tak rozmiłowani w sztuce, że ich uczucie udziela się innym, dodaje sił w osobistych poszukiwaniach tego, co szlachetne, autentyczne, wartościowe" - napisał w liście odczytanym przez podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciecha Kolarskiego.

 

"Bezgranicznie oddany muzyce"

 

"Bogusław Kaczyński, autor niezapomnianych audycji telewizyjnych i radiowych, książek i artykułów, był bezgranicznie oddany muzyce oraz promowaniu kultury wysokiej. Rozległa wiedza, profesjonalizm, ogromne zaangażowanie w wykonywaną pracę, nieskazitelna polszczyzna, silna osobowość oraz talenty urodzonego dziennikarza telewizyjnego - wszystko to służyło zmarłemu w realizacji tego, co uważał za swoje posłannictwo, a nawet sens życia. Pragnął, by radość słuchania dobrej muzyki oraz dumę z dokonań polskich artystów mogło dzielić z nim jak najwięcej jego rodaków" - napisał prezydent.

 

W uznaniu zasług dla kultury polskiej oraz za osiągnięcia w popularyzowaniu muzyki klasycznej, pracę dziennikarską i publicystyczną Kaczyński został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 

 

 

Gliński: nie tolerował bylejakości


Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przypomniał dokonania i życiorys Kaczyńskiego, urodzonego w 1942 r. w Białej Podlaskiej, który rozpoczął karierę w 1970 r. jako komentator muzyczny radia i telewizji.

 

- Stał się prawdziwą gwiazdą mediów. Prowadził transmisje telewizyjne Konkursów Chopinowskich i Konkursu im. Henryka Wieniawskiego, a także koncerty z udziałem największych artystów scen operowych świata, jubileusz Filharmonii Narodowej czy słynne noworoczne koncerty wiedeńskie - przypomniał Gliński.

 

Jak zaznaczył, Kaczyński "nie tolerował bylejakości, braku profesjonalizmu". - Jak nikt inny potrafił wprowadzać kulturę wysoką do naszych domów, do życia codziennego - zauważył Gliński. - Rzeczywiście zmieniał i tworzył naszą kulturę (...). Zmieniał także nas, swoich słuchaczy, na lepsze - dodał wicepremier.

 

Żegnali zwykli ludzie

 

Pogrzeb Bogusława Kaczyńskiego odbył się na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. Msza święta żałobna została odprawiona w kościele św. Karola Boromeusza. Kaczyńskiego żegnali także przedstawiciele środowisk artystycznych, miłośnicy jego twórczości, przyjaciele, tłumy warszawiaków.

 
Zmarły 21 stycznia Bogusław Kaczyński należał do najpopularniejszych osobowości polskiej telewizji, był znawcą i popularyzatorem muzyki klasycznej i opery, konferansjerem, krytykiem, dziennikarzem i publicystą. Był również pianistą, absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie. Prowadził program "Zaczarowany świat operetki", a także transmisje najważniejszych wydarzeń w kraju i zagranicy z zakresu muzyki klasycznej. Kilkakrotnie nagradzano go statuetką "Wiktora", a także "Superwiktora".


Bogusław Kaczyński prowadził był także nauczycielem. Wykładał w stołecznej Akademii Muzycznej, był także dyrektorem Teatru Muzycznego Roma oraz twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie i dyrektorem Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury, odbywającego się w Krynicy-Zdroju.

 

PAP, fot. PAP/Rafał Guz

grz/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze