Jaki: cały ten kryzys spowodował prezes Rzepliński

Polska

- To on pisał ustawę, która potem okazała się niekonstytucyjna. Proszę mi pokazać podstawę prawną do tego, żeby sędzia Trybunału Konstytucyjnego pisał ustawę, na podstawie której sam będzie potem orzekał. Niestety to człowiek, który spowodował ten kryzys i powinien podać się do dymisji. Pokazuje, że chce być niestety nie sędzią, a politykiem - powiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Gość programu "Nowy Dzień z Polsat News" skomentował czwartkowe spotkanie szefów polskich klubów parlamentarnych z premier Beatą Szydło. - PiS położyło na stole propozycję, by to opozycja wskazała większość sędziów Trybunału, a mimo to propozycja została odrzucona. To pokazuje intencję. Im zależy tylko na awanturze - stwierdził wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

 

- Nasza propozycja opierała się na systemie niemieckim, gdzie połowę sędziów wskazuje jedna partia, a drugą połowę druga - powiedział wiceminister.

 

"Platformie zależy, żeby utrzymać 14 na 15 sędziów"

 

- Chodzi o to, żeby trybunał, którego sędziowie zawsze mają jakieś poglądy polityczne miał równowagę i nigdy nie poszedł w którąś stronę radykalnie. Teraz widać, że Platformie zależy, żeby utrzymać sytuację, w której 14 sędziów należy do nich, a jeden do PiS - dodał Jaki.

 

Zdaniem polityka Prawa i Sprawiedliwości "najciekawsze jest to, że sami sędziowie TK otwarcie ostatnio przyznali, że to nie jest ich kompetencja, żeby sprawdzać, czy Sejm dobrze wybrał sędziów Trybunału Konstytucyjnego, czy nie." - Sprawa jest niestety bardzo polityczna i na przykład sędzia Rzepliński i dwóch innych sędziów mieli tu różne zdania - podsumował Patryk Jaki.

po/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze