UE proponuje: media społecznościowe tylko dla osób, które skończyły 16 lat. Dla młodszych - za zgodą rodziców

Świat
UE proponuje: media społecznościowe tylko dla osób, które skończyły 16 lat. Dla młodszych - za zgodą rodziców
Facebook

Unia Europejska pracuje nad ujednoliceniem w krajach wspólnoty przepisów dotyczących ochrony danych osobowych. Jedna z proponowanych zmian przewiduje podniesienie tzw. cyfrowego wieku zgody - z 13 do 16 lat; do czasu jego ukończenia osoba może korzystać z serwisów społecznościowych czy komunikatorów tylko za zgodą rodziców. Głosowanie Parlamentu Europejskiego w tej sprawie - w przyszłym roku.

Podczas wypracowanego przez przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz Rady UE kompromisu uznano, że o wieku zadecydują poszczególne kraje członkowskie. W ustawie pojawi się możliwość obniżenia go z proponowanych 16 lat i wskazania wieku pomiędzy pomiędzy 13 a 16 rokiem życia. Zapis dotyczy tak popularnych serwisów jak Facebook, Snapchat, Whatsapp czy Instagram.

 

Przepisy nad którym pracuje UE, zabraniają firmom internetowym rozpowszechniania jakichkolwiek informacji o danym użytkowniku bez wyraźnej i potwierdzonej zgody tej osoby.

 

Parlament Europejski będzie głosował nad wprowadzeniem ustawy w marcu lub kwietniu 2016 roku. Po jej przegłosowaniu kraje członkowskie będą miały 2 lata na wprowadzenie nowego prawa.

 

theguardian.com

am/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze