Wizy UE: raport ws. liberalizacji reżimu wizowego dla Ukrainy - w połowie grudnia

Świat
Wizy UE: raport ws. liberalizacji reżimu wizowego dla Ukrainy - w połowie grudnia
Polsat News

Komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn sygnalizuje, że Komisja Europejska przyjmie w połowie grudnia pozytywną opinię w sprawie liberalizacji reżimu wizowego między UE a Ukrainą. - Otrzymaliśmy potrzebne informacje i jestem pewien, że będziemy mieć pozytywny raport. Ale nie chcę przesądzać ostatecznego wyniku - powiedział Hahn po posiedzeniu Rady Stowarzyszenia UE-Ukraina w Brukseli.

Premier Arsenij Jaceniuk oświadczył, że Ukraina spełniła wszystkie zobowiązania wynikające z planu działań na rzecz liberalizacji wizowej, dlatego oczekuje pozytywnej decyzji w sprawie zniesienia wiz dla obywateli Ukrainy. - Oczekujemy, że ostateczny raport KE zostanie opublikowany 15 grudnia. Ukraina wypełniła wszystko, co obiecała, aby umożliwić reżim bezwizowy. Mamy nadzieję, że europejscy partnerzy podejmą pozytywną decyzję - powiedział Jaceniuk.

 

W listopadzie parlament ukraiński przyjął po wielu kontrowersjach ustawy, będące warunkiem zniesienia przez UE wiz dla obywateli tego kraju. Spory budziły przede wszystkim poprawki do kodeksu pracy, zakazujące dyskryminacji m.in. ze względu na orientację seksualną.

 

Decyzję o zniesieniu obowiązku wizowego podejmą kraje UE oraz Parlament Europejski, po pozytywnej rekomendacji Komisji Europejskiej o wdrażaniu planu działań na rzecz liberalizacji wizowej.

 

"Korupcja, dyskryminacja i przestępczość"

 

Ukraińsko-unijny Plan działań na rzecz liberalizacji wizowej (VLAP) został podpisany w 2010 roku. Jednak dopiero w 2014 roku Ukraina zaczęła go realizować. W czerwcu 2014 roku Rada UE uznała, że Ukraina wypełniła pierwszą fazę VLAP (legislacyjną) i została poproszona o przeprowadzenie reform implementacyjnych w ramach tzw. drugiej fazy. 

 

W maju 2015 roku KE przedstawiła pierwszy raport z wypełnienia przez Ukrainę drugiej fazy Planu działań, w którym dość wysoko oceniła przeprowadzone zmiany. Jednocześnie Bruksela wskazała wciąż nierozwiązane problemy w sferze polityki antykorupcyjnej i azylowej, a także dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji i przestępczości zorganizowanej. Nowe wyzwania przyniosła także rosyjska agresja. Kluczową kwestią stała się utrata przez Ukrainę kontroli nad częścią Donbasu, w tym około 400-kilometrowym odcinkiem granicy z Rosją.

 

Ukraina przez kilka miesięcy tworzyła system kontroli i rejestracji osób i pojazdów przekraczających linię odgraniczającą terytorium kontrolowane przez władze w Kijowie od tego, pozostającego pod kontrolą separatystów. Oceniając ten system KE zwróciła uwagę na jego w miarę efektywne funkcjonowanie, zwłaszcza w zakresie zbierania i analizy danych. 

 

Ukraina czeka najdłużej 

 

Spośród trzech państw Partnerstwa Wschodniego, które rozpoczęły rozmowy o liberalizacji wizowej z UE Ukraina jest państwem najdłużej oczekującym na zniesienie wiz krótkoterminowych.

 

Mołdawia, która rozpoczęła realizację VLAP rok później niż Ukraina, otrzymała zniesienie ruchu wizowego w kwietniu 2014 r. Gruzja w zasadzie wypełniła już kryteria i oczekuje na decyzję polityczną. Choć nieformalnie, Komisja Europejska stara się koordynować proces liberalizacji wizowej wobec Ukrainy i Gruzji (również niekontrolującej części swojego terytorium) i prawdopodobnie decyzja KE o wypełnieniu przez oba kraje warunków planu nastąpi w tym samym czasie.

 

PAP, osw.waw.pl

mr/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze