BZ WBK wypłaci pieniądze klientom SK Banku

Biznes
BZ WBK wypłaci pieniądze klientom SK Banku
Polsat News

Wypłat dla klientów upadłego Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SK Banku) z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego będzie udzielał Bank Zachodni WBK. Jedynie pieniądze z Indywidualnych Kont Emerytalnych będzie bezpośrednio wypłacać Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Łączna wartość depozytów, zabezpieczonych gwarancją do 100 tys. euro, w przypadku SK Banku wynosi ok. 2 mld zł.

Wiceminister finansów Leszek Skiba poinformował, że pieniądze objęte gwarancją do 100 tys. euro będą wypłacane z funduszu ochrony środków gwarantowanych, a nie z funduszu pomocowego, który użyty był przy okazji wsparcia związanego ze SKOK-ami parę miesięcy temu. W związku z tym wypłaty będą pochodzić od banków.


Skiba powiedział także, że problem SK Banku to "problem nadzoru i tego, w jaki sposób postępowała Komisja Nadzoru Finansowego".  Zadeklarował, że Ministerstwo Finansów zbada sprawę.


Inspekcja Komisji Nadzoru Finansowego


21 listopada KNF zawiesiła działalność Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa z siedzibą w Wołominie (istniejącego pod nazwą handlową SK Bank). W związku z tym, że w wyznaczonym przez KNF terminie nie zgłosił się żaden bank gotowy uczestniczyć w procesie przejęcia SK Banku, w poniedziałek rano złożono wniosek o ogłoszenie upadłości.


W sierpniu Komisja w SK Banku ustanowiła zarząd komisaryczny, który ustalił, że "bilans banku wykazywał ujemne kapitały własne oraz odpisy na należności od sektora niefinansowego w wysokości ok. 1,44 mld zł". Wartość wszystkich należności od sektora niefinansowego wyniosła ok. 2,8 mld zł. Jak powiedział rzecznik KNF Łukasz Dajnowicz zarząd komisaryczny został ustanowiony natychmiast po odrzuceniu postępowania naprawczego, co jest jedyną dopuszczalną ustawowo przesłanką do wprowadzenia zarządu komisarycznego, poza przypadkiem niewypłacalności zgłoszonej przez bank.


Komisja zauważyła także, że władze statutowe SK Banku dopuściły się nieprawidłowości w zarządzaniu ryzykiem kredytowym, w związku z czym toczy się postępowanie prokuratorskie. Śledztwo przedłużono do 28 stycznia 2016. – Ukrywany przez bank proceder udało się wykryć dzięki temu, że działał nadzór publiczny KNF, dysponujący jako jeden z nielicznych w Europie własnym filarem inspekcyjnym – powiedział Dajnowicz.


Ministerstwo Finansów poinformowało, że działania związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem wypłat gwarantowanym deponentom rozpoczęły się z dniem wystąpienia KNF z wnioskiem o ogłoszenie upadłości SK Banku.


Zgodnie z ustawą o Bakowym Funduszu Gwarancyjnym, gwarantowane pieniądze wypłacane są przez BFG w terminie 20 dni roboczych od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości banku spółdzielczego. W całości gwarantowane są przez BFG depozyty łącznie do równowartości 100 tys. euro niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danym banku. Na rachunkach wspólnych każdemu współposiadaczowi przysługuje odrębny limit środków gwarantowanych.


By otrzymać wypłatę należy zgłosić się do oddziału banku BZ WBK z dowodem osobistym. Pieniądze zostaną wypłacone w gotówce lub przelewem na konto.

 

PAP

prz/kan

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze