Święto Niepodległości: jak obchodzono je we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i Łodzi

Polska

Narodowe Święto Niepodległości uczczono w całym kraju i na różne sposoby. Przebiegło - według policji - bez poważnych zakłóceń. Prezydent śpiewał pieśni patriotyczne z mieszkańcami Białej Podlaskiej. Kandydatka na premiera i prezes PiS świętowali w Krakowie. W Gdańsku symbolem obchodów był Orzeł Biały, w Łodzi "ogień narodowy" z miejsca bitwy Legionów na Wołyniu. We Wrocławiu spalono flagę UE.

Wrocław: Radosna Parada i Marsz Patriotów

 

Radosna Parada Niepodległości prowadzona przez marszałka Józefa Piłsudskiego ulicami w centrum miasta – tak już po raz 14. uczciła święto część mieszkańców Wrocławia. W paradzie, ktora  ruszyła z rynku, dominowaly dzieci – uczniowie i przedszkolaki. Poprzedziły ją apel niepodległościowy i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych.  

 

„Narodowy radykalizm”, „Młodość. Europa. Rewolucja” – skandowali uczestnicy Marszu Patriotów, który o godz. 17 wyruszył sprzed Dworca Głównego we Wrocławiu. Jego organizatorem po raz szósty było Narodowe Odrodzenie Polski. Maszerujący w pierwszym rzędzie nieśli dwa duże transparenty: jeden z hasłem „Polska dla Polaków” drugi - z napisem „Śląsk Wrocław”.

 

Po ok. dwóch godzinach marszu dotarli przed pomnik Bolesława Chrobrego przy ul. Świdnickiej. Tu jeden z mężczyzn podpalił flagę Unii Europejskiej.  - To symbol rewolucji, która trwa i trwać będzie - ogłosił. Następnie uczestnicy odśpiewali hymn Polski i marsz zakończyli.

 

Według orgranizatorów, uczestniczyło w nim ok. 10 tys. osób, według policji – ok. 5 tys. Nie doszło do zakłócenia porządku publicznego – poinformowała policja. 

 

 

Kraków: świętowali politycy PiS i kandydaci na ministrów  

 

W obchodach święta niepodległości w Krakowie uczestniczyli m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, kandydatka tej partii na premiera Beata. Szydło oraz przyszli ministrowie nowego rządu m.in. Mariusz Błaszczak, Adam Lipiński  i Antoni Macierewicz.  Po mszy w katedrze na Wawelu politycy złożyli kwiaty przy sarkofagu marszałka Józefa Piłsudskiego, a także pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Następnie udali się pod Krzyż Katyński, pod którym również złożyli kwiaty.

 

Miejskie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się o godz. 10:00 rano od mszy w Katedrze Wawelskiej, , której przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz. Po mszy ze Wzgórza Wawelskiego wyruszył patriotyczny pochód, który przeszedł na plac Ojca Adama Studzińskiego pod Krzyż Katyński, gdzie został złożony wspólny wieniec od społeczności Krakowa i Małopolski. W południe  przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana warty. Na zakończenie uroczystości ulicą Basztową przeszła defilada wojskowa z oddziałem kawalerii. 
 
Gdańsk: Orzeł Biały i pamiątki


Pochód dla uczczenia 11 listopada przeszedł ulicami historycznego centrum miasta po raz trzynasty. Parada przeszła ulicami śródmieścia z Podwala Staromiejskiego na Targ Drzewny, pod pomnik króla Jana III Sobieskiego, gdzie odśpiewano hymn narodowy. Tegorocznym motywem przewodnim był Orzeł Biały.

 

Uczestnikom rozdawano okazjonalne pamiątki, m.in. znaczki wzorowane na symbolu z przedwojennych wojskowych czapek oraz specjalne nalepki z wizerunkami orła z różnych okresów w dziejach Polski - od piastowskiego po współczesnego, widniejącego w aktualnym godle. Tradycyjnie, jak co roku, rozdawano biało-czerwone szaliki.

 

W południe w Bazylice Mariackiej odbyła się msza św. w intencji ojczyzny pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abpa Sławoja Leszka Głódzia.

 

Do obchodów przyłączyli się trójmiejscy restauratorzy. W 43 lokalach uczestniczących w tzw. Wieczorze Niepodległości, przystrojonych na biało-czerwono, serwowano specjalnie przygotowane dania.
 

Poznań: rogale i imieniny ulicy


Tysiące poznaniaków wzięło udział w obchodach Dnia Niepodległości. Na uroczystości upamiętniającej odzyskanie niepodległości zebrali się mieszkańcy, władze miasta i województwa wielkopolskiego.


Później odbył się największy od lat korowód oraz festyn poświęconym centralnej ulicy miasta - Św. Marcin. Nieodłącznym elementem obchodów były wypiekane według tradycyjnej receptury świętomarcińskie rogale.


W tegorocznym korowodzie oficjalnie rozpoczynającym obchody imienin ulicy św. Marcin wzięło udział kilkuset uczestników. Korowodowi przewodził na białym koniu Święty Marcin, który po dotarciu przed poznański Zamek otrzymał od prezydenta Poznania klucze do bram miasta.

 

 

Łódź: ogień z miejsca bitwy Legionów

 

Wspólnym odśpiewaniem hymnu Polski, po uroczystym wjeździe na rynek Manufaktury marszałka Piłsudskiego, uczcili łodzianie Święto Niepodległości. Wcześniej mszę św. w intencji ojczyzny odprawił w archikatedrze metropolita łódzki Marek Jędraszewski.

 
Na Placu Katedralnym harcerze i uczniowie przekazali "ogień narodowy", który przywieźli  z cmentarza z Kostiuchnówki na Wołyniu, gdzie odbyła się bitwa z udziałem Legionów Polskich.

 

am

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze