Kowalczyk: chcemy zwiększyć dochód z budżetu uszczelniając podatki

Polska

- Będziemy się starali bardzo szybko wprowadzać te ustawy, które będą służyły zwiększeniu dochodów. Chcemy tego dokonać uszczelniając podatki, a także zwiększając wydatki na realizację programu – zapowiedział Henryk Kowalczyk, kandydat na szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów. W programie ”Gość Wydarzeń” w Polsat News mówił również o planowanych zmianach struktur w nowym rządzie Beaty Szydło.

Kowalczyk opowiedział o planach na działalność ministerstwa rozwoju. - Ono będzie zawierać większą część zadań ministerstwa gospodarki, po to, aby był jeden ośrodek decyzyjny, jedna odpowiedzialna osoba za rozwój gospodarczy kraju i wykorzystanie środków unijnych – tłumaczył.

 

W nowym rządzie, jak mówi Kowalczyk, powstanie również ministerstwo energetyki, które przejmie część zadań z ministerstwa gospodarki oraz z innych resortów, m.in. ochrony środowiska. - Energetyka i bezpieczeństwo energetyczne jest niezwykle ważne obecnie w kraju. Pakiet klimatyczny, który w pewnym sensie ogranicza rozwój energetyki, z drugiej strony zabezpieczenie w energię elektryczną, rozwój energii odnawialnej i, co ważne, kopalnie węgla. Chcemy, żeby tym zarządzał minister energetyki, a nie gospodarki, jak to było dotychczas – tłumaczył Kowalczyk.

 

Kandydat na szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów zapowiedział połączenie górnictwa z energetyką – To jest koniecznie, bez tego połączenia bardzo trudno jest utrzymać płynność finansową. Jeśli będzie to jeden konglomerat, to będzie to łatwiejsze – ocenił.

 

Inaczej będzie wyglądać zarządzanie ministerstwem skarbu. – Wiele rządów zapowiadało, że ministerstwo skarbu powinno zostać wygaszone, bo samo zarządzanie takimi spółkami państwowymi, tylko w celu zysku, nie do końca powinno tak wyglądać. Spółki państwowe zostaną i  to są głównie spółki strategiczne – wyjaśniał Kowalczyk. Dodał, że każdy resort powinien zarządzać tymi spółkami, które danej branży odpowiadają.

 

Zwiększenie dochodu z budżetu dzięki zmianom podatkowym

 

- Na zwiększenie dochodu z budżetu mamy kilka pomysłów. Jest to zmiana ustaw podatkowych podatków istniejących, zwłaszcza podatku VAT, CIT i akcyzy i wprowadzenie nowych podatków od sklepów wielkopowierzchniowych i podatku bankowego – wymienił. - Szacujemy, że te wszystkie działania w pierwszym roku kilkanaście miliardów powinny nam zapewnić. Docelowo szacujemy, że powinno to być 50 miliardów – podsumował Kowalczyk.

 

Zobacz cały program:

 

 

Wszystkie odcinki programu "Gość Wydarzeń" możesz zobaczyć tutaj.

mrad

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze