Tusk zwołał kolejny nadzwyczajny szczyt UE w sprawie uchodźców
Zwołany na 12 listopada nadzwyczajny, nieformalny szczyt UE ma zająć się kryzysem związanym z napływem uchodźców do Unii. Spotkanie odbędzie się na Malcie. - Należy przyspieszyć z działaniami, by uniknąć najgorszego scenariusza - ostrzegł kraje Unii szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
- Musimy zrobić wszystko, aby zachować strefę Schengen nienaruszoną, więc każda inicjatywa, która może prowadzić do przywrócenia granic wewnątrz Schengen, powinna zostać zatrzymana - napisał Tusk w zaproszeniu do przywódców państw i rządów unijnych.
Instytucje unijne apelują od dłuższego czasu do państw członkowskich o wypełnienie zobowiązań mających pomóc załagodzić kryzys migracyjny. Kraje UE zgłosiły do tej pory, że mogą przyjąć w sumie ok. tysiąca uchodźców w ramach programu relokacji migrantów przybyłych do Włoch i Grecji. Wspólnota ma także problemy z zebraniem środków na fundusze mające wspierać Syryjczyków i uchodźców z Afryki poza obszarem UE, a także zgłoszeniem ekspertów i funkcjonariuszy do pracy we Włoszech i Grecji.
Kontrole na granicach
Tusk zauważył w liście, że napływ migrantów nie ustał, a w październiku przez Morze Śródziemne przedostało się do Unii 218 tys. osób. W odpowiedzi na falę migrantów niektóre z państw członkowskich przywróciły kontrolę na granicach wewnętrznych strefy Schengen. Zrobiły tak m.in. Niemcy i Austria.
Celem spotkania, które odbędzie się bezpośrednio po szczycie państw UE i państw afrykańskich, ma być ocena wdrożenia dotychczasowych ustaleń mających na celu załagodzenie kryzysu migracyjnego.
Chodzi m.in. o współpracę UE z krajami trzecimi, m.in. z Turcją, przez którą do Unii dostaje się najwięcej uchodźców; wdrażanie decyzji dotyczących programu relokacji, czy ustanawianie hotspotów w Grecji i we Włoszech. Szefowie państw i rządów kolejny raz mają rozmawiać o tym, jak skutecznie przywracać kontrole na zewnętrznych granicach UE.
Przed szczytem przywódców państw unijnych, 9 listopada, odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych UE.
Nadzwyczajny szczyt UE ws. kryzysu imigracyjnego odbył się 23 września. Ustalono wówczas, że syryjscy uchodźcy na Bliskim Wschodzie otrzymają pomoc w wys. miliarda euro, kraje sąsiadujące z Syrią uzyskają wsparcie a unijne granice zostaną zabezpieczone. Dzień wcześniej spotkali się ministrowie spraw wewnętrznych państw UE, którzy zdecydowali o podziale między kraje UE 120 tys. uchodźców.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze