Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Rumunii

Świat
Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Rumunii
PAP/Jacek Turczyk

Andrzej Duda i Klaus Iohannis większość swojego spotkania poświęcili dyskusji nt. próby wzmocnienia wschodniej flanki NATO. - Z prezydentem Rumunii mamy jednoznaczną opinię, że obecność NATO w naszej części Europy powinna być zwiększana - powiedział w Bukareszcie Duda.

Prezydent RP podkreślił znaczenie obecności infrastruktury i jednostek wojskowych NATO w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. - Obecność Sojuszu powinna być zwiększana. To kwestia zrównoważonego rozwoju NATO - ocenił Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

 

Powiedział również, że powinny zostać podjęte działania, by porozumienia z Newport zostały pogłębione. Chodzi o lokalizację na terenie Polski tzw. krytycznej infrastruktury Sojuszu, czyli uzbrojenia, "pogłębienie obecności rotacyjnej jednostek wojskowych" oraz umieszczenie stałych baz wojskowych Sojuszu na terenie Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Iohannis: Flanka wschodnia jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek

 

Prezydent Rumunii podkreślił natomiast, że zależy mu na wzmocnieniu partnerstwa strategicznego z Polską. Zaznaczył, że oba kraje mogą odegrać ważną rolę we wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

 

Według prezydenta Rumunii w ostatnich miesiącach uwaga opinii publicznej przeniosła się z Europy Środkowo-Wschodniej na sytuację w Syrii, falę uchodźców i migrację z Afryki. - Mimo to uważamy, że flanka wschodnia jest dziś być może ważniejsza niż kiedykolwiek - zaznaczył.

 

W środę w Bukareszcie odbędzie się spotkanie przywódców państw wschodniej flanki NATO z udziałem zastępcy szefa generalnego NATO Alexandra Vershbowa.

po

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze