Kiedy pierwsze posiedzenie Sejmu i dymisja rządu Kopacz? Kancelaria prezydenta: nie ma decyzji

Polska
Kiedy pierwsze posiedzenie Sejmu i dymisja rządu Kopacz? Kancelaria prezydenta: nie ma decyzji
sejm.gov.pl/Rafał Zambrzycki

- W tym momencie nie ma ustalonej daty pierwszego posiedzenia Sejmu, ani posiedzenia Senatu – poinformowała Małgorzata Sadurska, szefowa Kancelarii Prezydenta tuż po ogłoszeniu przez PKW ostatecznych wyników wyborów. To ważna data - na pierwszej sesji Sejmu i Senatu dymisję złoży Ewa Kopacz i jej rząd.

Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu w świetle Konstytucji prezydent zwołuje na 30 dni od dnia wyborów, w tym roku dzień ten przypada na 24 listopada. Na pierwszym posiedzeniu Sejmu dymisję złożą dotychczasowy premier - Ewa Kopacz i jej rząd. Wraz z nimi do dymisji podadzą się także wszyscy wojewodowie.

 

Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który m.in. desygnuje premiera, a ten z kolei proponuje skład rządu.

 

Prezydent na powołanie szefa rządu z pozostałymi jego członkami i odebranie przysięgi od nowo powołanej Rady Ministrów ma 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu. Najpóźniej 14 dni po powołaniu premier przedstawia program działania rządu wygłaszając exposé i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

 

W niedzielnych wyborach mandaty do Sejmu zdobyły komitety wyborcze: PiS - 235, PO - 138, Kukiz'15 - 42, Nowoczesna Ryszarda Petru - 28, PSL - 16 i Mniejszość Niemiecka - 1 - poinformowała we wtorek Państwowa Komisja Wyborcza. Frekwencja wyniosła 50,92 proc.

 

PAP

wj

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze