Bank nasion na Spitsbergenie przetrwa wojnę atomową

Technologie
Bank nasion na Spitsbergenie przetrwa wojnę atomową
Pixabay.com

Globalny Bank Nasion na wyspie Spitsbergen, w którym przechowuje się nasiona roślin jadalnych, zostanie wykorzystany po raz pierwszy. Już wkrótce część nasion powróci na Bliski Wschód - informuje "Polska The Times".

Nasiona w Globalnym Banku Nasion przechowywane są w betonowym sejfie ulokowanym w tunelu wydrążonym w arktycznej wiecznej zmarzlinie na norweskim archipelagu Svalbard. Zbudowano go tak, by przetrwał by przetrwał nie tylko przerwy w dostawie prądu, ale i wojnę atomową. W banku przechowuje się nasiona roślinne z całego świata. Wśród nich jest też całe bogactwo rolne Syrii. 


Uprawiane przez tysiąclecia, przekazywane z pokolenia na pokolenie syryjskie nasiona stanowią dziedzictwo niemniej ważne od tego, które terroryści wysadzili w powietrze wśród piasków Palmyry. Już wkrótce część tych nasion powróci na Bliski Wschód – podaje dziennik  "Polska The Times".

 

Pierwszy raz nasiona opuszczą bank


To pierwszy przypadek wyjęcia zasobów z tego najbardziej niezwykłego banku. Założono go z myślą o bezpiecznym przechowywaniu kolekcji nasion roślin, będących głównym składnikiem diety z całego świata, na wypadek utraty różnorodności genetycznej, do czego może dojść w efekcie krzyżowania odmian i modyfikacji genetycznej.


Swój bank nasion jest także w Syrii. Przetrwał on wojnę i został przeniesiony do Maroka. Naukowcy doszli jednak do wniosku, że w celu ponownego zgromadzenia próbek logistycznie prościej będzie dotrzeć na drugi koniec świata, w okolice koła podbiegunowego.  Za kilka tygodni do Syrii wyruszy transport 116 tys. nasion.

 

Polska The Times

grzel

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze