Kształtuje się Rada Dialogu Społecznego

Polska
Kształtuje się Rada Dialogu Społecznego
Polsat News
Centrum Dialogu Społecznego w Warszawie

Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan i Jacek Męcina, były wiceminister pracy, który pracował nad projektem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, wejdą do pierwszego składu tego gremium.

Nowa Rada w odróżnieniu od Komisji Trójstronnej ma być ciałem niezależnym, w którym każda ze stron - rządowa, pracowników i pracodawców - ma równe prawa. W Radzie po ośmiu członków będą miały OPZZ, Forum Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność", a po sześciu cztery organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Business Centre Club i Związek Rzemiosła Polskiego. Prezydent będzie miał swojego przedstawiciela w Radzie z głosem doradczym, podobnie jak prezesi NBP i GUS.

 

Lewiatan wskazał już prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który powoła Radę Dialogu Społecznego, sześcioro członków. Oprócz Bochniarz i Męciny, wejdą do niej: główna ekonomistka Lewiatana Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek oraz eksperci: Jeremi Mordasewicz, Marek Kowalski i Grzegorz Barczewski.

 

Rada Dialogu Społecznego zastąpi Komisję Trójstronną. Tak jak w komisji, w Radzie zasiądą przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców i rządu. Powoła ich prezydent na wniosek właściwych organizacji. Ministrów, którzy będą powołani do rady wskaże premier.

 

Komisja Trójstronna od 26 czerwca 2013 r. nie zbierała się w pełnym składzie. Związki zawodowe zawiesiły wtedy swój udział w komisji. Organizacje związkowe uznały, że dialog w komisji jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje na jej forum swoje decyzje.

 

PAP

an

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze