Planujesz wakacje za granicą? Skarbówka wydała ważny komunikat

Wakacje kojarzą się z beztroską, ale urlop nie zwalnia z odpowiedzialnego i rozsądnego podejścia. Dalekie podróże to okazja do nowych znajomości i zakupów. Niestety, niekiedy mogą skończyć się grzywną, konfiskatą bagażu, a nawet więzieniem. Dlatego warto wiedzieć, co można wwozić do kraju i pamiętać o odpowiednich dokumentach.
Podczas wymarzonego wypoczynku za granicą łatwo nieświadomie paść ofiarą oszustwa. Konsekwencje mogą dać o sobie znać dopiero po powrocie do Polski - i nie będą one przyjemne.

Wakacje za granicą. Uwaga na przestępców
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowała poradnik turystyczny, dla podróżnych, zawierający wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas wyjazdów zagranicznych. Urzędnicy przestrzegają między innymi przed tym, by nie stać się ofiarą przemytników.
Jak podkreślono, w ostatnich latach zatrzymuje się wielu narkokurierów. Zdarza się, że w popularnych kurortach nawiązywane są pozornie niewinne znajomości, a potem turyści są proszeni o przewiezienie paczki przez granicę lub stają się ofiarami podłożenia nielegalnych substancji do bagażu.
"W ten sposób ofiarami gangów narkotykowych staje się rocznie co najmniej pół tysiąca Polaków" - ostrzega KAS. Kary mogą być bardzo surowe, są państwa, w których za przemyt grozi kara śmierci (Tajlandia, Wietnam czy Indonezja).
ZOBACZ: Najpiękniejsze plaże w Polsce. Tu warto wybrać się na wakacje
Skarbówka zaleca samodzielne pakowanie bagażu, upewnienie się, że został odpowiednio zabezpieczony oraz unikanie pozostawiania go bez nadzoru. Rzeczy osobiste powinny być stale pod kontrolą, aby nie doszło do ich podmiany. Nie należy przewozić przedmiotów przekazanych przez osoby trzecie z zamiarem dostarczenia ich komuś innemu.
Zakazane pamiątki
Problemem może być również wwóz niektórych pamiątek. KAS ostrzega, że niektóre z nich mogą pochodzić z nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami. Może skończyć się to poważnymi konsekwencjami prawnymi.
Na liście zakazanych towarów znajdują się m.in.:
- skóry lub wyroby ze skór (np. wilków, dzikich kotów, gadów)
- wypchane zwierzęta
- koralowce, muszle
- produktów leczniczych (np. z pijawek, niedźwiedzi)
Tego rodzaju pamiątki są łatwo dostępne na Karaibach, w Ameryce Południowej czy Afryce. Za ich wwóz może grozić nawet 5 lat więzienia.
ZOBACZ: Nietypowe fale nad morzem. Ratownicy każą błyskawicznie wyjść z wody
Warto też pamiętać o przepisach dotyczących przewozu dzieł sztuki, mięsa, nabiału, leków oraz substancji odurzających. Na alkohol, paliwo czy niektóre środki farmakologiczne obowiązują określone limity.
Wyjazd na urlop. Nie wszędzie wystarczy dowód
Wakacje już na samym starcie popsuć może też brak stosownych dokumentów. Choć w Unii Europejskiej i niektórych krajach (np. Turcja, Wielka Brytania, Szwajcaria, Bałkany) raczej wystarczy dowód osobisty, to w wielu miejscach niezbędny jest paszport.
KAS przypomina też, że kierowcy przekraczający granicę samochodem muszą mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny i dokument potwierdzający zawarcie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Poza UE konieczne jest również posiadanie tzw. Zielonej Karty.
Ważna informacja dotyczy również dzieci, one także muszą mieć własne dokumenty tożsamości. Sam akt urodzenia nie wystarczy.
Czytaj więcej