Nowe badania. Ten uwielbiany przez Polaków napój może spowolnić starzenie

Kawa to jeden z ulubionych napojów Polaków, który dla wielu stanowi nieodłączny element każdego poranka. Dotychczas znana była przede wszystkim z działania pobudzającego. Nowe badania przeprowadzone na Queen Mary University of London sugerują, że kofeina może mieć znacznie szersze i głębsze działanie.
Kawa wpływa na komórki w sposób, który może spowolnić procesy starzenia. Jak się okazuje, kluczem jest aktywacja pewnych wewnątrzkomórkowych szlaków energetycznych, które są wspólne dla drożdży i ludzi.
Komórkowy przełącznik długowieczności
Naukowcy z brytyjskiego Centrum Biologii Molekularnej Komórki odkryli, że kofeina aktywuje AMPK, enzym znany jako czujnik energii w komórce. AMPK (AMP-activated protein kinase) to białko, które odgrywa ważną rolę w regulowaniu metabolizmu i reagowaniu na stres komórkowy. Gdy poziom energii w komórkach spada, AMPK włącza mechanizmy obronne, wspierające ich przetrwanie, regenerację oraz naprawę DNA.
ZOBACZ: To mięso z pozoru wygląda normalnie. Jeden szczegół zdradza, że nie warto go kupować
Zespół badaczy kierowany przez dr Charalamposa Rallisa i dr John-Patricka Alao przeprowadził swoje eksperymenty na tzw. drożdżach podziałowych (Schizosaccharomyces pombe). Choć są to organizmy jednokomórkowe, ich struktury i szlaki metaboliczne są zaskakująco podobne do tych występujących u człowieka. Dlatego często określa się je mianem "mini-ludzi".

Kofeina i starożytna biologia komórek
Wcześniejsze badania zespołu z Queen Mary University wykazały, że kofeina oddziałuje na inny ważny szlak - TOR (Target of Rapamycin), który decyduje o tym, kiedy komórki mają się dzielić i rosnąć, w zależności od dostępnych zasobów energetycznych. Jednak najnowsze odkrycie pokazuje, że wpływ kofeiny na długowieczność jest pośredni i odbywa się właśnie przez aktywację AMPK.
ZOBACZ: Naukowcy potwierdzają. Wystarczy jeden rytuał, by żyć o 13 lat dłużej
Co istotne, ten sam szlak jest celem działania metforminy, popularnego leku przeciwcukrzycowego, który także wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe. Zarówno metformina, jak i kofeina, mogą poprawiać zdolność komórek do radzenia sobie ze stresem i dłużej utrzymywać sprawność biologiczną.
Kofeina a zdrowe starzenie
Jak zaznaczają autorzy badania, aktywacja AMPK przez kofeinę wspiera metabolizm komórkowy oraz chroni przed wieloma procesami degeneracyjnymi, które nasilają się z wiekiem. Kofeina może opóźniać rozwój chorób związanych ze starzeniem (niektóre nowotwory czy schorzenia neurodegeneracyjne). Dzieje się tak dzięki jej wpływowi na ograniczenie stresu oksydacyjnego i wsparcie mechanizmów naprawy DNA.
Badacze podkreślają, że wyniki ich badań mają znaczenie dla ludzi. Mechanizmy działania AMPK i TOR są zachowane ewolucyjnie, co oznacza, że działają podobnie w różnych organizmach.
Czytaj więcej