Jak często myć głowę? Eksperci zdradzają zaskakującą prawdę

Jak często myć włosy? Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań związanych z pielęgnacją ciała. Nic dziwnego, bo odpowiednia higiena stanowi istotny czynnik dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Na temat częstotliwości mycia włosów można znaleźć przeróżne teorie oraz opinie, często wykluczające się nawzajem.
Włosy należy myć tak często, jak tego potrzebują. Co to oznacza w praktyce? Jakie są czynniki, które zwiększą lub zmniejszą częstotliwość mycia włosów?
Trzy podstawowe czynniki związane z myciem włosów
Jak często myć włosy, aby były zdrowe? Wszystko zależy od trzech głównych czynników:
- osobistych preferencji
- stosowanych kosmetyków do stylizacji
- tempa przetłuszczania się pasm
Jednym z głównych mitów dotyczących higieny jest szkodliwość codziennego mycia włosów i skóry głowy. Jeżeli mają tendencję do częstego i intensywnego przetłuszczania się, można bez żadnych konsekwencji myć je codziennie. Oczywiście odpowiednim szamponem, najlepiej takim, który jest pozbawiony mocnych detergentów (szczególnie SLS oraz SLES).
ZOBACZ: Zwykła witamina, a może uratować trzustkę. Nowe odkrycie naukowców
Należy pamiętać jednak o jednej istotnej kwestii, wyjaśnia ją trycholog Paulina Hanusz-Prętczyńska:
"Jeśli mamy do czynienia ze skórą nadmiernie przetłuszczającą się, jest jedna bardzo ważna kwestia. W momencie, kiedy zachodzi potrzeba mycia częstszego niż raz w ciągu dnia, świadczy to o nieprawidłowym funkcjonowaniu gruczołów łojowych. W takim przypadku problem należałoby omówić ze specjalistą, np. trychologiem".
ZOBACZ: Ten sok robi furorę na całym świecie. Chroni przed zawałem i jest tani
Nadmierne przetłuszczanie się włosów dotyka dużej liczby osób. Ciężko jednoznacznie określić, co konkretnie powoduje ten stan, to kwestia bardzo indywidualna. Do najczęściej wymienianych powodów zaliczyć można:
- stres
- niewłaściwa dieta, oparta na dużej ilości tłustych oraz przetworzonych pokarmów
- czynniki zewnętrzne, takie jak warunki atmosferyczne i zanieczyszczenie powietrza
- zmiany hormonalne, szczególnie widoczne u kobiet w okresie dojrzewania, ciąży, a nawet menopauzy
Czy można myć włosy za często?
Jeżeli skóra głowy nadmiernie się nie przetłuszcza, a na włosy nie są stosowane duże ilości kosmetyków do stylizacji, częste mycie głowy spowoduje większą produkcję sebum (mieszanina substancji lipidowych wytwarzana przez gruczoły łojowe).
Zbyt częste mycie włosów prowadzi również do podrażnienia i wysuszenia skóry głowy. Włosy, podobnie jak skóra, są pokryte tzw. płaszczem lipidowym, który zabezpiecza przed uszkodzeniami i utratą wody. Osłabia go zbyt częste czyszczenie, nieprawidłowe szczotkowanie oraz intensywne stosowanie kosmetyków stylizujących.
ZOBACZ: To wtedy człowiek starzeje się szybciej. Wymienia się dwa okresy
Pomijając czynniki indywidualne, takie jak komfort, włosy najlepiej myć nie rzadziej niż co 3 dni. Wyjątkowo istotny jest wybór odpowiednich szamponów, odżywek oraz kosmetyków do skóry głowy, takich jak peelingi.
Czytaj więcej