Przyspieszają starzenie mózgu u seniorów. Eksperci wskazali na pięć zagrożeń

Ciekawostki
Przyspieszają starzenie mózgu u seniorów. Eksperci wskazali na pięć zagrożeń
Pixabay
Tego powinieneś unikać po 60-tce. Może przyspieszać starzenie

Starzenie się mózgu u seniorów to naturalny proces, ale nie zawsze odpowiada za niego wyłącznie wiek. Badania przeprowadzone przez Narodową Fundację Nauk Przyrodniczych Chin pokazują, że niezdrowe nawyki i problemy zdrowotne mogą znacznie go przyspieszyć.

Naukowcy pod kierownictwem dr Jing Sun wskazali na pięć głównych zagrożeń, które mogą wpływać negatywnie na zdrowie mózgu, szczególnie u osób starszych. W badaniu, obejmującym 16-letnią obserwację populacji Kailuan, wykazano, że długotrwały i niezdrowy tryb życia, nieprawidłowości metaboliczne oraz czynniki dotąd pomijane mają istotny wpływ na tempo starzenia się mózgu.

Nadciśnienie tętnicze

To jedno z głównych zagrożeń dla zdrowia mózgu, które prowadzi do przyspieszonego starzenia. Naukowcy z Chin wskazali, że osoby z wysokim ciśnieniem krwi mają znacznie większy "wiek mózgu" niż osoby zdrowe.

 

ZOBACZ: Lekarze ostrzegają. Seniorzy z tą grupą krwi są bardziej narażeni na udar

 

To dlatego, że nadciśnienie wpływa na strukturalne uszkodzenie tkanki mózgowej, prowadząc do jej degeneracji. Kontrola ciśnienia krwi jest więc ważna w prewencji przed wczesnym starzeniem się mózgu.

Wysoki poziom cukru we krwi

Podobnie jak nadciśnienie, hiperglikemia (wysoki poziom cukru we krwi) ma negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Regularnie podwyższony poziom cukru przyczynia się do uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu, co może prowadzić do szybszego starzenia się. Problem ten jest szczególnie widoczny u osób z cukrzycą typu 2. 

 

Kolejny czynnik to zwiększony poziom kreatyniny we krwi, często związany z problemami nerkowymi, również ma wpływ na przyspieszone starzenie mózgu. Kreatynina jest wskaźnikiem funkcji nerek, a jej podwyższony poziom sugeruje ich uszkodzenie.

 

ZOBACZ: Ma nieoceniony wpływ na organizm. Niedrogi i dostępny w każdym sklepie

 

Badania pokazują, że osoby z przewlekłą chorobą nerek mają wyższe ryzyko wystąpienia zmian w strukturze mózgu, co w konsekwencji prowadzi do spadku zdolności poznawczych.

Palenie papierosów

Palenie tytoniu to kolejny czynnik przyspieszający procesy starzenia mózgu. Toksyny zawarte w dymie papierosowym uszkadzają naczynia krwionośne i zmniejszają dopływ tlenu do mózgu. Skutkuje to degeneracją struktur mózgowych, w tym istoty białej, co bezpośrednio wiąże się z zaburzeniami funkcji poznawczych. Rzucenie palenia uznaje się za jedno z najważniejszych działań wspierających zdrowie mózgu.

 

Badania wskazują również na związek między niskim poziomem wykształcenia a szybszym starzeniem się mózgu. Takie osoby częściej narażone są na inne czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu czy niewłaściwa dieta. Brak aktywności intelektualnej i stymulacji poznawczej w podeszłym wieku dodatkowo przyspiesza procesy neurodegeneracyjne.

 

ZOBACZ: Popularny napój może spowolnić starzenie. Wystarczą cztery porcje dziennie

 

Regularna profilaktyka, rutynowe badania kontrolne i świadome dbanie o zdrowy styl życia mogą znacząco opóźnić pojawienie się zmian neurodegeneracyjnych. Wczesne wykrycie zaburzeń metabolicznych czy problemów naczyniowych to realna szansa na zachowanie sprawności umysłowej na dłużej.

red. / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie