Lekarze ostrzegają. Seniorzy z tą grupą krwi są bardziej narażeni na udar

Ciekawostki
Lekarze ostrzegają. Seniorzy z tą grupą krwi są bardziej narażeni na udar
Pixabay
Jak zmniejszyć ryzyko udaru w przyszłości? Wystarczy pamiętać o zdrowym stylu życia

Udar mózgu stanowi ogromne zagrożenie dla życia. Nawet osoby, które uniknęły najgorszego, zmagają się w jego wyniku z bardzo poważnymi powikłaniami, nieraz kalectwem. Schorzenie to wiąże się między innymi z wiekiem i stylem życia. Naukowcy starają się je coraz lepiej rozumieć. Jedno z badań wskazuje na niebagatelne znaczenie jednej z grup krwi.

Efektem udaru jest uszkodzenie tkanki nerwowej. Zazwyczaj powodem jest niedokrwienie, drugą najczęstszą przyczyną - krwotok. Według NFZ rocznie stwierdza się w Polsce ponad 70 tys. udarów. To drugi najczęstszy "zabójca" w kraju. Życie uratować może świadomość bycia w zagrożonej grupie.

Ta grupa krwi może zwiększać ryzyko udaru nawet o kilkanaście procent

Związek między grupą krwi a udarem potwierdzili naukowcy z University of Maryland. Przeanalizowano dane niemal 17 tys. osób po udarze i porównano je z wynikami ok. 600 tys. osób zdrowych. Na podstawie analizy chromosomów i wariantów genetycznych stwierdzono związek między ryzykiem zaburzeń krążenia mózgowego a grupą krwi. U osób z grupą A ryzyko było o 16 proc. wyższe, natomiast grupa 0 wiązała się z 12 proc. niższym prawdopodobieństwem wystąpienia udaru.

 

ZOBACZ: Prosty nawyk, który może uratować ci życie. Zmniejsza ryzyko udaru 

 

Badanie dotyczyło tzw. udarów wczesnych. Analizowani pacjenci byli w wieku od 18 do 59 lat. Jak podkreślił jeden z autorów publikacji w czasopiśmie "Neurology", dr Steven H. Kittner, schorzenie coraz częściej diagnozuje się przed ukończeniem 60. roku życia. Zwrócono też uwagę na niedostateczną liczbę prac naukowych dotyczących przyczyn tego zjawiska. 

Nie ustalono dotąd, dlaczego grupa A zwiększa podatność na udar. Prawdopodobnie ma to związek z czynnikami wpływającymi na krzepliwość, takimi jak płytki krwi, komórki wyściełające naczynia oraz krążące w organizmie białka. Jak wspomniano, grupa A bywa również łączona z częstszym występowaniem zakrzepów w nogach.

Nie tylko geny. Styl życia także ma znaczenie

Zagrożenie udarem pozostaje silnie powiązane z czynnikami stylu życia, typowymi także dla innych chorób cywilizacyjnych. Wskazuje się m.in. na nadciśnienie, palenie tytoniu, nieprawidłową dietę i brak aktywności fizycznej. Do większości udarów dochodzi na tle miażdżycy lub przewlekłego nadciśnienia - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. 

 

ZOBACZ: Wystarczy spojrzeć na twarz, by wykryć zagrożenie. Udar mózgu zaczyna się niepozornie

 

Zaleca się ruch, ograniczenie stresu i alkoholu, dbanie o odpowiednią masę ciała czy zapewnienie sobie należytej dawki snu.

Jakie są objawy udaru?

Warto pamiętać o tym, jak rozpoznać udar mózgu. Niepokojące symptomy to między innymi:

  • paraliż albo drętwienie rąk, nóg albo twarzy, nierzadko tylko po jednej stronie ciała,
  • kłopoty ze wzrokiem (w jednym oku lub obu), przejawiające się podwójnym albo rozmazanym widzeniem,
  • bóle lub zawroty głowy,
  • utrudnione chodzenie.

ZOBACZ: Naukowcy są zgodni. Mała zmiana w stylu życia zmniejszy ryzyko zawału i udaru

 

Eksperci podkreślają, że w przypadku udaru liczy się każda minuta. Dlatego świadomość przynależności do grupy ryzyka, może być pierwszym krokiem do ochrony zdrowia.

red. / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie