Spychalski: myślę, że prezydent spotka się z prezesem NBP

Polska
Spychalski: myślę, że prezydent spotka się z prezesem NBP
Polsat News/zdjęcie archiwalne

Myślę, że prezydent Andrzej Duda spotka się z prezesem NBP Adamem Glapińskim - oświadczył w czwartek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. O potrzebie rozmowy z prezydentem na temat ustawy o NBP ujawniającej zarobki kadry kierowniczej banku, Glapiński mówił w środę.

Rzecznik prezydenta był pytany w radiu RMF FM, czy Andrzej Duda spotka się z Adamem Glapińskim.

 

- Myślę, że tak. To zupełnie naturalne, że prezes NBP, umocowany przecież konstytucyjnie, chce spotkać się z panem prezydentem, omówić różne kwestie, wiec myślę, że tak - oświadczył Spychalski.

 

Zdaniem Spychalskiego, kwestia jawności zarobków w NBP "wymaga szerokiego omówienia", także w kontekście opinii Europejskiego Banku Centralnego.

 

- Z jednej strony mamy to, co jest kluczowe w całej tej sprawie, czyli jawność, a pan prezydent mówił wielokrotnie, że nie widzi przeciwwskazań, żeby zarząd i najważniejsze osoby w NBP ujawniły swoje zarobki, bo to jest instytucja publiczna. Z drugiej strony mamy jeszcze inne kwestie, które prezes NBP chce poruszyć - podkreślił prezydencki rzecznik.

 

Zarobki w NBP 

 

W ubiegłym tygodniu EBC w opinii do projektów trzech ustaw, które były procedowane w Sejmie (PiS, PO i Kukiz'15; projekt PiS był wiodący) wskazał, że będą one naruszać niezależność finansową banku, jeśli negatywnie wpłynęłyby na realizację zadań przez NBP. Bank ocenił, że wszystkie trzy projekty ustaw, które zostały złożone, mają zastosowanie do organów decyzyjnych oraz pracowników NBP i wywierają bezpośredni wpływ na ich funkcjonowanie.

 

"Zawarte w projektach legislacyjnych zmiany prowadzące do obniżenia wynagrodzeń są niezgodne z zasadą niezależności finansowej, jeśli negatywnie wpłyną na zdolność NBP do zatrudniania i zatrzymywania pracowników w celu niezależnego wykonywania zadań nałożonych na NBP w Traktacie i Statucie EBC" - napisano w opinii banku.

 

W ubiegły piątek Senat zaproponował wprowadzenie do nowelizacji ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz ustawy o Narodowym Banku Polskim jednej poprawki korygującej błąd legislacyjny. Teraz nowelą ponownie zajmie się Sejm i po przyjęciu bądź odrzuceniu poprawki Senatu skieruje ją do prezydenta. Nowe przepisy spowodują, że jawne staną się zarobki kadry kierowniczej w NBP; regulować będą też wysokość wynagrodzeń kierownictwa banku.

 

Nowelizacja ustawy 

 

Przepisy nowelizacji o NBP stanowią m.in., że uchwała zarządu NBP ws. zasad wynagradzania będzie jawna i publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie NBP. Na BIP-ie NBP-u publikowane mają być także wynagrodzenia prezesa, wiceprezesów, członków zarządu NBP i osób zajmujących stanowiska dyrektora oddziału okręgowego, dyrektora departamentu (komórki równorzędnej) i ich zastępców oraz osób zajmujących stanowiska równorzędne pod względem płacowym ze stanowiskiem dyrektora departamentu i jego zastępcy.

 

W noweli znajduje się również przepis, który nakazuje upublicznić m.in. zarobki prezesów, wiceprezesów, członków zarządu NBP oraz pracowników banku zajmujących stanowiska dyrektora oddziału okręgowego, dyrektora departamentu i ich zastępców za lata 1995-2018.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie