Gowin: Przygotowaliśmy rozwiązania, by zapobiec podniesieniu cen prądu dla indywidualnych odbiorców

Polska
Gowin: Przygotowaliśmy rozwiązania, by zapobiec podniesieniu cen prądu dla indywidualnych odbiorców
Polsat News

- Potrzebna jest strategiczna wizja rozwoju polskiej energetyki. Taką propozycję przedstawił do dyskusji minister Tchórzewski, a moje ugrupowanie przedstawi kontrpropozycję podczas styczniowej konwencji w Krakowie - powiedział w piątek prezes partii Porozumienie Jarosław Gowin. Wicepremier podkreślił, że projekt dot. rekompensat za prąd to odpowiedź na "gwałtowny wzrost cen energii".

W piątek Sejm i Senat zajmą się rządowym projektem ustawy, obniżającym akcyzę na energię elektryczną, zmieniającym stawki opłaty przejściowej i zezwalającym na sprzedaż niewykorzystanych uprawnień do emisji CO2.

 

- Sprawa jest niezwykle ważna, bo dotyczy i bezpieczeństwa polskich rodzin i bezpieczeństwa polskich firm, samorządów, szkół, szpitali, uniwersytetów (...). Przygotowaliśmy rozwiązania, które mam nadzieję, a nawet jestem przekonany na 100 proc. - zapobiegną podniesieniu cen prądu dla indywidualnych odbiorców i uważam, że zapobiegną także podwyżkom cen prądu dla wspomnianych przeze mnie instytucji - powiedział Gowin w piątek w Radiu Warszawa.

 

Wicepremier przypomniał, że przygotowane rozwiązania są odpowiedzią na "gwałtowny wzrost cen energii". - O 400 proc. Komisja Europejska podniosła opłaty za emisję CO2. Otóż trzeba było zareagować doraźnie - podkreślił.

 

Jak dodał, obok działań doraźnych "potrzebna jest strategiczna wizja rozwoju polskiej energetyki". - Taką propozycję przedstawił do dyskusji pan minister Tchórzewski. W tej chwili ta dyskusja trwa. Moje ugrupowanie, czyli Porozumienie, (...) piórem pani minister Emilewicz, przedstawi pewne uwagi, a nawet wręcz pewną kontrpropozycję - to, co nazwane zostało już planem Emilewicz. Szczegóły pokażemy 13 stycznia podczas konwencji Porozumienia w Krakowie - zapowiedział Gowin.

 

Zwrot ku energii prosumenckiej 

 

Wicepremier zwrócił uwagę, że "potrzebne jest nowe otwarcie przede wszystkim na tzw. energię prosumencką, czyli fotowoltaikę, zwłaszcza energię solarną, adresowaną do indywidualnych domów mieszkalnych". - Plan pani minister Emilewicz przewiduje, że 5 mln domów jednorodzinnych objętych zostanie takim działaniem. To jest kierunek, który moim zdaniem powinniśmy obrać jak najszybciej - stwierdził.

 

W ostatni piątek premier Mateusz Morawiecki i minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedzieli wprowadzenie mechanizmów, które będą stabilizować ceny energii. Poinformowali o planowanym obniżeniu akcyzy z 20 zł na 5 zł oraz 95-proc. redukcji opłaty przejściowej. Jeszcze tego samego dnia odpowiedni projekt ustawy trafił do Sejmu.

 

Uzasadnienie do rządowego projektu stwierdza, że potrzeba jego uchwalenia "jest związana z występującymi w 2018 r. dynamicznymi wzrostami cen energii elektrycznej na rynku hurtowym". Wzrosty te są silnie związane z prowadzoną w Unii Europejskiej polityką klimatyczną.

 

Napisano też, że projektowane obniżenie stawki akcyzy oraz opłaty przejściowej zapewni, "nawet przy spodziewanej podwyżce opłat wprowadzonych przez przedsiębiorstwa energetyczne utrzymanie łącznych kosztów odbiorców, w szczególności odbiorców w gospodarstwie domowym, na poziomie zbliżonym do roku 2018". Negatywne skutki dla budżetu państwa zostaną zniwelowane poprzez środki ze sprzedaży uprawnień do emisji, o której także mowa w projekcie.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie