Polacy uwięzieni na Antarktydzie. Zamieć zniszczyła namioty uczestników ekstremalnego maratonu

"To już nie jest zabawa" - napisała na Facebooku żona Piotra Sucheni z Gdyni. Jest uwięziony, burza śnieżna zniszczyła namioty organizatorów i zawodników. W niedzielę miał po nich przylecieć samolot, ale nie dał rady. Lekka poprawa pogody przewidywana jest na poniedziałek. Polak jako pierwszy ukończył morderczy bieg na Antarktydzie. 42 kilometry przy minus 30 stopniach pokonał w czasie 3:49.18.

"Udało się porozmawiać dzisiaj z Piotrem. Jest cały i zdrowy ale to nie jest już zabawa. Prognoza pogody na jutro jest dużo lepsza więc jest szansa, że samolot wyleci po uwięzionych zawodników i organizatorów maratonu" - napisała żona Polaka na Facebooku. Iwona Suchenia czeka na męża w Chile, a kontakt z maratończykiem utrzymuje przez telefon satelitarny, jednak łączność jest bardzo utrudniona.

Maratończyk z Pomorza to pierwszy Polak, który wygrał maratony na obydwu biegunach. W zeszłym roku - stanął też na podium najzimniejszego maratonu świata - na Biegunie Północnym, przy odczuwalnych - 50-ciu stopniach.

- Pierwszym maratonem był maraton na Spitsbergenie, który udało mi się zwyciężyć w 2016 roku. Następnie pojechałem 10 stopni wyżej, na północy również zwyciężyłem i znów wróciłem na Spitspergen gdzie znów wygrałem - mówił jeszcze przed czwartkowym zwycięstwem Suchenia.

Piotr Suchenia z Gdyni jako pierwszy pojawił się na mecie morderczego biegu na Antarktydzie. 42 kilometry w temperaturze minus 30 st. Celsjusza pokonał w czasie 3:49.18 i był o prawie pół godziny szybszy od drugiego na mecie Australijczyka Isaaca Thyera. Trzecie miejsce zajął Austiak Alexander Rudiger - 4:31.57.

Na ósmym miejscu uplasował się inny Polak Marcin Asłanowicz - 4:49.59, 11. był Alan Kowalczyk - 5:17.07, a 31. Tomasz Maślanka - 7:02.20.

Wśród kobiet triumfowała Litwinka Roma Puisiene - 5:03.32.