Zatrzymano pięć osób ws. narażenia skarbu państwa na stratę ponad 343 mln zł

Polska
Zatrzymano pięć osób ws. narażenia skarbu państwa na stratę ponad 343 mln zł
Polsat News

Zatrzymano 5 osób w śledztwie Prokuratury Regionalnej w Warszawie, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która naraziła Skarb Państwa na nienależny zwrot podatku VAT w łącznej kwocie ponad 343 mln zł - poinformowała prokuratura. Zostali oni tymczasowo aresztowani.

- Zatrzymania tych pięciu osób na polecenie prokuratury dokonali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Agnieszka Zabłocka-Konopka.

 

Zatrzymane osoby to - jak podała rzeczniczka - członkowie zorganizowanej grupy przestępczej działającej od początku września 2015 roku do maja 2016 roku zarówno w Polsce - na terenie województwa mazowieckiego i śląskiego, jak i w Czechach i na Słowacji.

 

Areszt na trzy miesiące

 

- Zatrzymania nastąpiły w wieloosobowym śledztwie prowadzonym w Wydziale II do Spraw Przestępczości Finansowo - Skarbowej Prokuratury Regionalnej w Warszawie (...), w którym na podstawie zgromadzonych dowodów ustalono strukturę zorganizowanej grupy przestępczej oraz ujawniono przestępcze działania związanych z nią osób - podała rzeczniczka prokuratury.

 

Poinformowała, że "celem działania sprawców było uzyskanie z Urzędów Skarbowych łącznej kwoty ponad 343 mln zł z tytułu nienależnego zwrotu podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług na rzecz powiązanych ze sobą podmiotów gospodarczych, które działały w ramach badanej grupy przestępczej".

 

Prokurator skierował do sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie, a Sąd Rejonowy dla Warszawy - Śródmieścia uwzględnił je i podejrzani zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy.

 

Za zarzucane przestępstwa grozi podejrzanym kara pozbawienia wolności do 10 lat a także kara grzywny. 

mta/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze