Wojewoda mazowiecki wydał zgodę na budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego. Odsłonięcie za miesiąc

Polska
Wojewoda mazowiecki wydał zgodę na budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego. Odsłonięcie za miesiąc
warszawskipis.pl

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał pozwolenie na budowę pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie - poinformowała w piątek rzecznik prasowa wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz.

"Wniosek w tej sprawie do wojewody złożył Komitet Społeczny Budowy Pomników śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku" - podała Filipowicz w oświadczeniu.

 

Jak zaznaczyła, decyzja wojewody została wydana po sprawdzeniu kompletności wniosku pod kątem formalnoprawnym.

 

Filipowicz zwróciła uwagę, że 9 marca br. wojewoda mazowiecki wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji na budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego "na terenie dzielnicy Śródmieście, na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, na działce ewidencyjnej nr 45/15 (obr. 5-03-05), stanowiącej własność Skarbu Państwa".

 

W rocznicę ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej, 10 kwietnia 2018 r. odsłonięto w tym miejscu kamień węgielny pod budowę pomnika.

 

Postać stojącą na cokole

 

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma stanąć przed siedzibą Garnizonu Warszawa na wschodniej pierzei pl. Piłsudskiego. Ma to być konstrukcja klasyczna i przedstawiać postać stojącą na cokole.

 

W czwartek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin zapowiedział, że pomnik zostanie odsłonięty 10 listopada.

 

- Dokładnie w przeddzień święta niepodległości. My specjalnie wybraliśmy taką datę, bo ona z jednej strony wypada 10, a jak wiemy 10 każdego miesiąca mamy miesięcznice smoleńską. A z drugiej strony będzie to w przeddzień święta niepodległości - zaznaczył Sasin.

 

Jak dodał, koszt realizacji pomnika ma wynieść ok. 2,5 mln zł. - Jesteśmy w trakcie jego realizacji. Jeszcze nie wszystkie płatności zostały zrealizowane. To będzie na pewno kwota przekraczająca około 2,5 mln zł - podkreślił Sasin.

 

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. Rocznicy zbrodni katyńskiej.

 

VIDEO: pomnik Lecha Kaczyńskiego w Warszawie ma kosztować ok. 2,5 mln zł.

 

prz/ml/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze