Szef PKW: po wyborach wojewoda może podjąć decyzję ws. osoby skazanej prawomocnie

Polska
Szef PKW: po wyborach wojewoda może podjąć decyzję ws. osoby skazanej prawomocnie
Polsat News

"Wojewoda mógłby podjąć decyzję uniemożliwiającą pełnienie obowiązków osobie, która została prawomocnie skazana. Taką decyzję można zaskarżyć do sądu administracyjnego" - powiedział w piątek w rozmowie z "DGP" przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński.

Hermeliński zapytany, czy można zablokować rozpoczęcie pracy osobie, która choć wygrała wybory, to jest skazana prawomocnym wyrokiem na karę grzywny, powiedział, że nie bardzo sobie wyobraża taką sytuację.

 

"Jest niespójność przepisów miedzy ustawami. Ustawa o pracownikach samorządowych uzależnia wykonywanie funkcji od braku jakiejkolwiek karalności. W kodeksie wyborczym jest zaś mowa tylko o karze pozbawienia wolności, która uniemożliwia kandydowanie" - powiedział.

 

"Jednak po objęciu stanowiska przez wybranego kandydata (do tego momentu nie można tego zablokować) wojewoda mógłby podjąć decyzję uniemożliwiającą pełnienie obowiązków osobie, która została prawomocnie skazana na karę (także grzywny). Taką decyzję wojewody można zaskarżyć do sądu administracyjnego" - dodał.

 

Sasin: jeśli Zdanowska wygra, nie będzie mogła pełnić funkcji

 

W poniedziałek w Łodzi szef komitetu stałego Rady Ministrów Jacek Sasin powiedział, że nawet, jeśli skazana prawomocnym wyrokiem na karę grzywny Hanna Zdanowska wygra wybory, nie będzie mogła pełnić funkcji prezydenta miasta. Jak mówił, wykazują na to analizy prawne. Zapowiedział też, że jeśli obecna prezydent Łodzi zostanie wybrana na kolejną kadencję, wojewoda łódzki Zbigniew Rau będzie musiał zwrócić się do premiera o ustanowienie zarządu komisarycznego w Łodzi.

mta/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze