90 proc. ankietowanych sędziów Iustitii uważa, że przyszłość polskiego sądownictwa jest zagrożona

Polska
90 proc. ankietowanych sędziów Iustitii uważa, że przyszłość polskiego sądownictwa jest zagrożona

84 proc. ankietowanych sędziów SSP "Iustitia" nie zetknęło się osobiście w sądzie z naciskami o charakterze politycznym, a 15 proc. miało z nimi kontakt. 67 proc. nie słyszało o takich naciskach, a 29 proc. - słyszało - wynika z badania Iustitii. 90 proc. ankietowanych pytana, jak ocenia przyszłość polskiego sądownictwa w zakresie niezależności po ostatnich reformach uważa, że jest ona zagrożona.

"Iustitia" badanie w postaci dobrowolnej i anonimowej ankiety przeprowadzonej on-line na 330 sędziach z całego kraju przeprowadziła między 12 a 20 lipca. Ankietę otrzymali też wszyscy sędziowie zrzeszeni w "Iustitii", którzy podali swój e-mail.

 

Z badań wynika, że 84 proc. badanych nie zetknęło się osobiście w swoim sądzie z naciskami o charakterze politycznym, a 67 proc. nie słyszało o takich naciskach w swoim sądzie. O bezpośrednich naciskach napisało 15 proc. sędziów, którzy odpowiedzieli na ankiety, a o tym, że słyszeli o takich - 29 proc. 63 proc. podało, że w ostatnim roku zmienił się prezes ich sądu. Według 45 proc. nowy prezes cieszy się zaufaniem mniejszym od poprzedniego prezesa, 35 proc. - takim samym jak poprzednik, a 12 proc. - większym. 8 proc. ankietowanych nie miało zdania w tej sprawie.

 

85 proc. ankietowanych: I prezes SN jest nadal prof. Gersdorf

 

Sędziowie zapytani w ankietach o ocenę sądów powszechnych, Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa w zakresie związków z polityką w 89-91 proc. wskazali, że są one bardziej zależne od wpływów politycznych, niż za poprzedniego ministra sprawiedliwości.

 

W ocenie zdecydowanej większości ankietowanych - 85 proc. - pierwszą prezes Sądu Najwyższego jest nadal prof. Małgorzata Gersdorf. 9 proc. uważa, że przeszła ona w stan spoczynku 4 lipca.

 

61 proc. jest zdania, że nie mają zastosowania przepisy o przejściu w stan spoczynku sędziów, którzy przekroczyli 65. rok życia. 26 uważa, że te przepisy obowiązują, a 12 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

 

Zdecydowana większość (90 proc.) ankietowanych pytana, jak ocenia przyszłość polskiego sądownictwa w zakresie niezależności po ostatnich reformach obecnego rządu uważa, że jest ona zagrożona; 3 proc. mówi o zwiększeniu niezależności sądów, a 6 proc. - że nic się w tej sprawie nie zmienia.

luq/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie