Kukiz’15 chce likwidacji straży miejskich i gminnych w Polsce. "Nie sprawdziły się jako instytucja"

Polska
Kukiz’15 chce likwidacji straży miejskich i gminnych w Polsce. "Nie sprawdziły się jako instytucja"
Polsat News

- Składamy projekt ustawy, który zakłada likwidację straży miejskich, bo jako instytucja się nie sprawdziły i są kosztochłonne, a ich kompetencje pokrywają się z zadaniami wykonywanymi przez policję - powiedział w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15).

Stanisław Tyszka zapowiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie, że ruch Kukiz’15 złoży w poniedziałek projekt ustawy o uchyleniu ustawy o strażach gminnych i innych ustaw, który zakłada likwidację straży miejskich w całej Polsce. Jak podkreślił, jest to jeden z postulatów, z którym jego ugrupowanie idzie do najbliższych wyborów samorządowych.

 

Jego zdaniem straże miejskie to instytucja, która się nie sprawdziła, a obywatele nie wiedzą m.in. jaki jest zakres ich kompetencji.

 

- W powszechnym odbiorze straż miejska odbierana jest jako instytucja zajmująca się w zbyt dużym stopniu gnębieniem obywateli, czy to poprzez mandaty, czy to poprzez ściganie drobnych handlarzy – mówił Tyszka. Dodał, że straże miejskie są również "bardzo często wykorzystywane przez lokalnych włodarzy w celach politycznych".

 

"Chcemy wzmocnić finansowo policję"

 

Wicemarszałek podkreślił ponadto, że straże miejskie są kosztochłonne. - W momencie, kiedy odebrano jej kontrolę nad fotoradarami, to te obciążenia finansowe dla samorządów wzrosły – mówił. - My chcemy zlikwidować straże miejskie i jednocześnie wzmocnić finansowo policję – powiedział Tyszka.

 

Jak podkreślił, projekt ustawy autorstwa Kukiz’15 poprawiłby sytuację finansową policji, bo samorządy mogłyby przeznaczać dodatkowe środki na patrole policji.

 

Wicemarszałek dodał podczas konferencji, że policję, a zwłaszcza służbę prewencyjną, która zajmuje się sprawami lokalnymi, trzeba zdecentralizować. - Chcielibyśmy, żeby tych strażników miejskich, którzy będą się nadawali do policji, przesunąć do lokalnych służb prewencyjnych – mówił.

 

"Mniejszy prestiż"

 

Jak podkreślił, "policja cieszy się dużo większym prestiżem niż straż miejska, dlatego nie ma sensu utrzymywać tego typu instytucji".

 

- Żeby zdecentralizować policję nie potrzeba ingerencji ustawodawcy, potrzebna jest po prostu dobra wola Komendy Głównej, która przeniesie tę kontrolę prewencyjną na poziom wojewódzki, a najlepiej na poziom powiatowy – mówił. - Docelowo można pomyśleć, gdyby udała się decentralizacja policji, nad powołaniem tzw. policji municypalnej, która funkcjonuje w niektórych państwach europejskich – dodał. Przyznał, że to może zająć kilkanaście lat.

 

Tyszka liczy, że uda się rozpocząć w Sejmie debatę na temat likwidacji straży miejskiej jeszcze w okresie kampanii samorządowej. Jak mówił wicemarszałek, Kukiz’15 będzie zbierał w Warszawie podpisy za likwidacją lokalnej straży miejskiej. 

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie