Izraelska biegaczka pomyliła liczbę okrążeń. Finiszowała za wcześnie i straciła szansę na medal

PAP/EPA/FELIPE TRUEBA

Izraelka Lonah Chemtai Salpeter w kuriozalnych okolicznościach straciła szansę na medal podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Berlinie. Pochodząca z Kenii biegaczka podczas biegu na 5000 metrów źle obliczyła liczbę okrążeń i zakończyła swój bieg o jedno za wcześnie - meta była 400 metrów dalej.

W niedzielę na stadionie olimpijskim w Berlinie odbył się finał biegu na 5000 metrów kobiet. Jedną z faworytek była reprezentantka Izraela Lonah Chemtai Salpeter.

29-letnia lekkoatletka przez cały bieg walczyła o medalowe miejsce. W pewnym momencie miała je na wyciągnięcie ręki - na okrążenie przed końcem biegła na drugim miejscu tuż za liderką, ze sporą przewagą nad goniącymi je rywalkami.

Wróciła na tor

W najważniejszym momencie biegu emocje wzięły jednak górę i biegaczka pomyliła liczbę okrążeń, w związku z czym zaczęła finiszować za wcześnie.

Po minięciu punktu oznaczającego metę lekkoatletka zwolniła i zaczęła się cieszyć. Szybko jednak zorientowała się, że nie było to ostatnie okrążenie i od mety dzieli ją jeszcze 400 metrów, czyli jedno okrążenie stadionu.

29-latka wróciła na tor i kontynuowała bieg, jednak dogoniły ją już inne zawodniczki. Przez chwilę była jeszcze na trzecim miejscu, ale błąd wytrącił ją z rytmu biegu na tyle skutecznie, że do mety dobiegała jako czwarta. Po przekroczeniu linii mety upadła na bieżnię i zalała się łzami.

Mimo straty cennych sekund reprezentantka Izraela pobiła rekord kraju w biegu na tym dystansie. Załamaną zawodniczkę próbował pocieszyć nawet premier Izraela Benjamina Netanjahu. "Lonah Chemtai, jesteś prawdziwą gwiazdą! Przyniosłaś wielki honor naszemu krajowi" - napisał polityk na Twitterze.

Lonah Chemtai Salpeter nie wyjedzie jednak z Berlina z pustymi rękami. Kilka dni wcześniej wywalczyła złoty medal w biegu na 10 000 metrów.