O zdarzeniu poinformował w piątek rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. SG Rafał Potocki. Jak tłumaczył, trzech mężczyzn, podających się za obywateli Iranu oraz Iraku, odkryto w naczepie ciężarówki na polskich numerach rejestracyjnych.

 

- Wczoraj po południu pracownik firmy, dokonując rozładunku pojazdu, który wiózł transport z Rumunii do miejscowości Koło (woj. wielkopolskie), zauważył w naczepie trzech mężczyzn. Powiadomił policjantów, a ci wezwali funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Kaliszu – tłumaczył Potocki.

 

Nie mieli przy sobie dokumentów

 

Jak dodał, mężczyźni nie mieli przy sobie żadnych dokumentów potwierdzających ich tożsamość, zostali więc zatrzymani przez Straż Graniczną.

 

- Obecnie prowadzone są czynności zmierzające do ustalenia ich danych osobowych, obywatelstwa, miejsca skąd przyjechali, tego jaki był cel ich podróży, oraz czy nie składali w innym państwie wniosku o status uchodźcy – wskazał Potocki.

 

Zatrzymani mężczyźni są młodzi, ich dokładny wiek jest jednak ustalany. Kierowca ciężarówki został już przesłuchany w charakterze świadka.

 

PAP