Józef Stalin nie chciał powstania. Początkowo reakcja aliantów na wybuch "awantury warszawskiej", jak pisał, była dwuznaczna. Londyńska prasa i BBC milczały. Winston Churchill zwlekał z uznaniem AK za armię sojuszniczą. To oznaczało, że Niemcy mogli rozstrzeliwać na ulicach Warszawy żołnierzy AK. Przez cały sierpień alianci nie zdobyli się na żadne oświadczenie ws. powstania.


Powstanie Warszawskie - grecka tragedia, ratunek przed czwartym rozbiorem polski, czy po prostu walka o honor? Odpowiedzi na te pytania udziela w materiale prof. Jerzy Eisler.

 

Halina Cieszkowska, pseudonim Alika, która w powstaniu była łączniczką ze Śródmieścia, przekonuje, że powstańcy, żołnierze AK byli w PRL obywatelami "drugiej kategorii", a ich gehenna trwała jeszcze długo po zakończeniu wojny. 

 

Z kolei jeden z najlepszych architektów świata, twórca najwyższego apartamentowca w Unii Europejskiej Daniel Libeskind mówi o znaczeniu Powstania Warszawskiego dla historii Europy i świata. Za apartamentowiec Złota 44 Libeskind został w tym roku nagrodzony przez powstańców nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy. 

 
Polsat News