KRS: wpłynęło 185 kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego

Polska
KRS: wpłynęło 185 kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego
Polsat News

Do wtorku po południu do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęło 185 kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego - poinformowało Biuro KRS. Najwięcej - 85 kandydatur - wpłynęło na wakaty w Izbie Dyscyplinarnej SN.

Z danych przekazanych we wtorek wynika, że na wakaty w Izbie Dyscyplinarnej wpłynęło dotąd 85 kandydatur, w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - 63 kandydatury, w Izbie Cywilnej - 31, a na wakat w Izbie Karnej - 6 kandydatur.

 

23 kandydatury wpłynęły od sędziów sądów rejonowych (w tym 17 do Izby Dyscyplinarnej), 22 - sądów okręgowych, 18 sędziów apelacyjnych i trzech wojewódzkich sądów administracyjnych. Kolejne blisko 80 kandydatur wpłynęło od zawodów prawniczych: adwokatów (31), radców prawnych (38) i notariuszy (dziewięć zgłoszeń). Zgłosiło się także 22 pracowników naukowych, trzech kandydatów z Prokuratorii Generalnej oraz 12 prokuratorów.

 

Jak mówił wcześniej rzecznik prasowy KRS sędzia Maciej Mitera "poszczególnymi wnioskami zajmą się zespoły KRS i przedstawią rekomendacje całej Radzie, a cała KRS będzie podejmowała decyzje na posiedzeniu plenarnym". Dodał, że najbliższe kolejne posiedzenie KRS jest zaplanowane od 18 września.

 

Lista kandydatów "prawdopodobnie pod koniec sierpnia"

 

Mitera wskazał też we wtorek, że przepisy o dostępie do informacji publicznej zobowiązują Krajową Radę Sądownictwa do opublikowania listy kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego na stronie internetowej. Jak zaznaczył, lista kandydatów na sędziów SN pojawi się "dopiero po zakończeniu procesu rekrutacji pod względem formalnym". - Czyli siedem albo 14 dni przed posiedzeniem plenarnym (KRS), czyli przed wyborem kandydatów. Dlatego ukaże się to prawdopodobnie pod koniec sierpnia - podkreślił.

 

W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o wolnych stanowiskach sędziego w SN. Zgodnie z obwieszczeniem, do objęcia są łącznie 44 wakaty sędziowskie. Zgodnie z ustawą o SN, każda osoba, która spełnia warunki do objęcia stanowiska sędziego SN, może zgłosić swoją kandydaturę KRS w terminie miesiąca od dnia obwieszczenia.

 

Jak wskazano w obwieszczeniu, do objęcia przewianych jest siedem wolnych stanowisk w Izbie Cywilnej SN. W Izbie Karnej SN wolne jest jedno stanowisko. W Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych przewidziano 20 stanowisk do obsadzenia, a w Izbie Dyscyplinarnej 16 stanowisk.

 

"Część kandydatur może wpłynąć pocztą"

 

Termin na zgłoszenie kandydatur upływał 29 lipca, ale jest to niedziela i - jak poinformowało Biuro KRS - kandydatury będą przyjmowane jeszcze w poniedziałek 30 lipca, poza tym część może wpłynąć pocztą - na ostateczne podsumowanie trzeba więc będzie poczekać najprawdopodobniej do drugiej połowy tygodnia.

 

Jak informowała w czerwcu KRS, kandydaturę zgłasza się przez złożenie karty zgłoszenia kandydata na wolne stanowisko sędziego SN we wskazanej w obwieszczeniu izbie oraz dołącza się do niej - z wyjątkiem gdy kandydatem jest sędzia albo prokurator - informację z Krajowego Rejestru Karnego, dotyczącą kandydata oraz zaświadczenie stwierdzające, że jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków sędziego.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze