Laskowski: 14 sędziów SN przeszło w stan spoczynku, sytuacja Gersdorf - wyjątkowa

Polska

Zgodnie z postanowieniami prezydenta 14 sędziów Sądu Najwyższego z dniem 4 lipca przeszło w stan spoczynku; takie same pismo otrzymała I prezes Małgorzata Gersdorf, ale w jej przypadku sytuacja ma charakter wyjątkowy - powiedział w piątek rzecznik prasowy SN sędzia Michał Laskowski.

Laskowski powiedział na briefingu prasowym, że do SN dotarły przesyłki z Kancelarii Prezydenta z pismami do poszczególnych sędziów zawiadamiające, że na podstawie ustawy o SN, przechodzą w stan spoczynku z dniem 4 lipca.


- Zgodnie z tymi dekretami prezydenta, czy postanowieniami prezydenta, 14 sędziów SN z tym dniem 4 lipca przeszło w stan spoczynku. Takie samo pismo otrzymała I prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf, ale w stosunku do niej prezentujemy stanowisko, że sytuacja ma charakter wyjątkowy, inny niż w stosunku do wszystkich pozostałych sędziów i podtrzymujemy swoje dotychczasowe stanowisko w tej materii - powiedział Laskowski.

 

"Pozostają sędziami, nie wydają orzeczeń"


Jak mówił, obecnie w stanie czynnym, wliczając w to I prezes, w SN jest 59 sędziów, z tym, że sędziów orzekających jest 55. - Bo obok pani prezes mamy jeszcze trzech sędziów, którzy złożyli oświadczenia różnej treści z powołaniem się na konstytucję i te oświadczenia zostały skierowane do KRS. Do czasu ich rozpoznania przez prezydenta, zakończenia tej procedury, pozostają sędziami, z tym, że nie są im wyznaczane rozprawy i posiedzenia, nie wydają orzeczeń - podkreślił Laskowski.


Podsumował, że 55 sędziów obecnie wykonuje swoje obowiązki "na ogólną liczbę wynikającą z regulaminu i decyzji pana prezydenta 120 sędziów".

 

Zespół prasowy SN poinformował wcześniej, że do Sądu Najwyższego wpłynęły pisma prezydenta Andrzeja Dudy skierowane do 15 sędziów, w tym I prezes SN Małgorzaty Gersdorf; prezydent zawiadamia sędziów o przejściu w stan spoczynku.

 

"To był jej ostatni dzień urzędowania przed urlopem"

 

Laskowski podkreślił, że prezes Gersdorf "nie zmienia stanowiska". - Stoi na stanowisku, że jej kadencja (I prezes SN) wyznaczona została wiadomo do kiedy przez konstytucję - podkreślił. Dodał, że teraz Gersdorf zamierza udać się na urlop. - Dzisiejszy jej dzień, to był jej ostatni dzień urzędowania przed urlopem i od poniedziałku będzie na urlopie, który nie wiem, kiedy się skończy - dodał rzecznik SN.

 

Laskowski poinformował też, że w piątek w Sądzie Najwyższym odbyły się dwie wizyty. Jedna przedstawicieli Amnesty International z sekretarzem generalnym tej organizacji, druga - to była delegacja organizacji sądowniczych "o zasięgu" europejskim - z prezydentem Europejskiej Sieci Rad Sądowniczych, przewodniczącym Sieci Pierwszych Prezesów Sądów Najwyższych UE i przedstawicielem Rady Konsultacyjnej Sędziów Europejskich przy Radzie Europy.

 

"W grę wchodzi skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego"

 

Jak dodał trudno na chwilę obecną, bez analizy, ocenić jaką drogę prawną mogliby wybrać sędziowie przechodzący w stan spoczynku, a niezgadzający się z taką sytuacją. - Tutaj nie jestem pewien, jak to się może odbywać. W grę wchodzi skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego, być może skargi do trybunałów europejskich, ale nie chciałbym się wypowiadać, bo tego nie badałem - mówił sędzia Laskowski.

 

Zastrzegł, że inna sytuacja jest w przypadku 15. pisma i prezes Gersdorf. - Różnica polega właśnie na tym, że tylko w odniesieniu do I prezesa SN mamy do czynienia z bezpośrednim stosowaniem konstytucji. Stoimy na tym stanowisku, że jest ona wyjątkiem. Jej sytuacja jest zupełnie inna, niż każdego sędziego SN i stąd ta różnica zdań między panią prezes i sędziami SN, a Kancelarią Prezydenta - wyjaśnił sędzia Laskowski.

 


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie