Dopiero 29 lipca będzie można zrobić niedzielne lipcowe zakupy po raz kolejny.

 

Zgodnie z ustawą ograniczająca handel w niedziele w 2018 roku w pierwsze i ostatnie niedziele miesiąca handel odbywa się normalnie, chyba że w niedzielę przypada dzień świąteczny. Pozostałe niedziele w miesiącu są wolne od handlu.

 

Najwięcej niedziel z zakazem handlu w 2018 r. było w kwietniu. Zakupów nie można było robić w aż 4, bo 1 kwietnia była Wielkanoc.

 

Handel w niedziele mogą prowadzić m.in sklepy na stacjach paliw płynnych, dworcach kolejowych i na terenie portów lotniczych. Handlować mogą także m.in. piekarnie, cukiernie, lodziarnie, sklepy z prasą, zakupy można także zrobić na poczcie.

 

Od 1 czerwca do 30 września można kupować w sklepach, które prowadza obrót maszynami rolniczymi i częściami zamiennymi do nich. Zakaz nie dotyczy także np. giełd rolniczych.

 

Dozwolony jest też handel internetowy. Sklep może być także otwarty, jeśli za ladą stoi jego właściciel.

 

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele weszła w życie 1 marca. Na razie ograniczenie obowiązuje w wybrane niedziele w 2018 roku. W 2019 roku "handlowa" będzie tylko jedna niedziela w miesiącu. A od 2020 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz handlu w ostatni dzień tygodnia.

 

Ale będą wyjątki: wtedy kiedy panuje wzmożony ruch zakupowy sklepy będą czynne w trzy niedziele przedświąteczne oraz w ostatnie
niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

 

Razem będzie to 7 handlowych niedziel w roku.

 

polsatnews.pl