Adam Abramowicz złożył mandat poselski i wystąpił z PiS

Polska
Adam Abramowicz złożył mandat poselski i wystąpił z PiS
WikimediaCommons/Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0

Adam Abramowicz, który w piątek powołany został przez premiera na stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, poinformował, że złożył mandat poselski i wystąpił z Prawa i Sprawiedliwości.

- Złożyłem mandat poselski, wystąpiłem z partii, jestem już niezależnym rzecznikiem. Nie jestem posłem i nie jestem członkiem PiS - powiedział w piątek Abramowicz.

 

Dodał, że zaczyna nowy etap swojej działalności publicznej. - Byłem posłem już trzecią kadencję, zawsze pracowałem na rzecz poprawy warunków działalności gospodarczej w Polsce. W tej kadencji zespół, który założyłem i prowadziłem, wiele zrobił. Przedsiębiorcy, którzy współpracowali z tym zespołem od początku kadencji, sami się do mnie zwrócili, że byłbym najlepszym kandydatem na rzecznika. Bez dobrego rzecznika Konstytucja Biznesu będzie martwa - podkreślił Abramowicz.

 

Pytany o cele, które sobie stawia, zapowiedział, że będzie to wprowadzenie Konstytucji Biznesu w życie. - Chodzi przede wszystkim o cztery kardynalne zasady, które są w niej zapisane: co nie jest zabronione jest dozwolone, wszystkie wątpliwości, które się dadzą wyjaśnić - na korzyść przedsiębiorców, domniemanie niewinności i pewność prawa - podkreślił Abramowicz.

 

"Filar Konstytucji Biznesu"

 

Jak podkreśliło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, instytucja rzecznika jest jednym z filarów Konstytucji Biznesu, ma on gwarantować jej prawidłowe wdrożenie.

 

Kandydaturę Abramowicza na Rzecznika MŚP zgłosiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Wcześniej uzyskał on pozytywne opinie od czterech reprezentatywnych organizacji pracodawców: Związku Rzemiosła Polskiego, Konfederacji Lewiatan, Business Centre Club oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

  

"Adam Abramowicz ma wieloletnie doświadczenie w reprezentowaniu małych i średnich firm. Co ważne, przez wiele lat prowadził też własną działalność gospodarczą. Jestem przekonana, że jako Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców będzie realnym wsparciem dla polskich firm, zwłaszcza tych średnich i małych" - powiedziała, cytowana w komunikacie, Emilewicz.

 

Przypomniała, że małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią ponad 90 proc. firm w Polsce. "Do tej pory nie miały one dedykowanego rzecznika swoich interesów. Jednak podstawowym zadaniem rzecznika będzie wdrożenie Konstytucji Biznesu. Tak więc przed Adamem Abramowiczem wiele wyzwań i ogrom oczekiwań" - podkreśliła.

 

Ma czuwać nad poszanowaniem wolności

 

Resort podkreślił, że rzecznik - powołany na sześć lat - ma czuwać nad poszanowaniem zasady wolności działalności gospodarczej, bezstronności i równego traktowania oraz zasady uczciwej konkurencji. Będzie on mógł podejmować działania o charakterze systemowym dotyczące ogółu przedsiębiorców, takie jak żądanie wydania objaśnień prawnych do szczególnie skomplikowanych przepisów czy rozstrzygnięcia rozbieżności w orzecznictwie. Jednocześnie będzie mógł też interweniować w sprawach konkretnych firm z sektora MŚP np. przez przystąpienie do postępowania administracyjnego, podatkowego albo wniesienie skargi do sądu administracyjnego. Rzecznik będzie realizował swoje zadania przy pomocy biura.

 

"Działania systemowe będą dotyczyły wszystkich przedsiębiorców mikro, małych, średnich i dużych. Natomiast działania interwencyjne rzecznika - typu przyłączenie się do postępowania administracyjnego czy złożenie odwołania - będą już podejmowane w interesie konkretnego przedsiębiorcy z sektora MŚP. Rzecznik będzie także opiniował akty prawne dotyczące działalności gospodarczej" - tłumaczy Emilewicz.

 

Inne zadania rzecznika to m.in. opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących interesów mikro-, małych i średnich przedsiębiorców oraz zasad wykonywania działalności gospodarczej; pomoc w organizacji mediacji między przedsiębiorcami a administracją; współpraca z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi, których celem jest ochrona praw przedsiębiorców z sektora MŚP; a także działalność edukacyjna i informacyjna.

 

Prowadził własną działalność gospodarczą

 

Jak poinformował resort, Abramowicz prowadził własną działalność gospodarczą; był jednym z głównych inicjatorów, a zarazem prezesem sieci detalistów "Nasze Sklepy". Był też jednym z założycieli oraz długoletnim prezesem Izby Gospodarczej Nowej Przedsiębiorczości w Białej Podlaskiej. Resort podkreśla, że zdobyte doświadczenie wpisuje się w synergię działań Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz przedstawiciela interesów małych i średnich przedsiębiorstw.

 

Adam Abramowicz (PiS) jest członkiem m.in. sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, Parlamentarnego Zespołu Wspierania Przedsiębiorców Poszkodowanych w Outsourcingu Pracowniczym przez organy administracji państwowej RP, a także przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. Wcześniej był radnym Rady Miasta Biała Podlaska oraz działaczem samorządowym.

 

PAP

mr/bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie