"Stale modernizujemy polską armię". Obchody Święta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Polska

- Nie rezygnujemy z żadnego elementu modernizacji naszej armii, zakupów uzbrojenia będziemy dokonywać w logicznej kolejności, po korzystnych cenach - oświadczył w czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas obchodów Święta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jak dodał szef MON, "to bardzo poważne inwestycje i dlatego poprzedzamy je niezwykle starannymi analizami".

 

- Pochopne rzucanie pieniędzmi, czy datami, jak robili (to) moi poprzednicy, w celach PR-owych, byłoby strasznie nieodpowiedzialne i psułoby negocjacje - ocenił szaf Błaszczak.

 

Szef MON podkreślił, że dla dobra Sił Zbrojnych - aby uzyskać jak najlepsze oferty - będzie konsekwentnie stosował zasadę, że o szczegółach kontraktów zbrojeniowych Ministerstwa Obrony Narodowej, będzie informował po ich podpisaniu.

 

Przekonywał też, że opozycja, która krytykuje obecne kierownictwo MON "za rzekome opóźnienia, powinna sama spojrzeć w lustro". - My w tej chwili musimy naprawiać jej błędy i zaniechania - stwierdził Błaszczak.

 

Zmiana systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi 

 

Dowództwo Generalne RSZ zostało powołane z początkiem 2014 r. jako jedno z dwóch głównych dowództw i przejęło zadania funkcjonujących wcześniej odrębnych dowództw wojsk lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych. Dowództwu podlegają m. in. inspektoraty rodzajów sił zbrojnych z wyłączeniem Wojsk Obrony Terytorialnej, i zdecydowana większość wojsk w czasie pokoju. DGRSZ odpowiada za szkolenie wojsk, realizację planów rozwoju armii, przygotowanie rezerw mobilizacyjnych i logistykę.

 

Rząd PiS zapowiedział zmianę systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi i przywrócenie odrębnych dowództw RSZ. Zgodnie z projektem ustawy przygotowanym przez MON i BBN ma się to odbywać stopniowo.

 

Polsat News, PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze