Podpalili kobietę żywcem. Dostali dożywocie

Polska
Podpalili kobietę żywcem. Dostali dożywocie
Polsat News

Sąd Apelacyjny w Łodzi podtrzymał wyrok dożywotniego więzienia dla dwóch mężczyzn, którzy w Aleksandrowie Łódzkim oblali benzyną, a następnie podpalili 59-letnią kobietę. W wyniku obrażeń ofiara po kilku dniach zmarła. Wyrok jest prawomocny.

W uzasadnieniu podkreślono, że zasądzona przez sąd okręgowy i utrzymana przez apelację kara jest najsurowsza, ale też popełniony przez oskarżonych czyn był "wyjątkowo okrutny", ponieważ skazali oni swoją ofiarę na "niewyobrażalne cierpienia". Jak przypomniał sąd, pokrzywdzona doznała poparzeń 75 proc. ciała, w tym dróg oddechowych, a jej agonia w szpitalu trwała kilka dni.

 

Zdaniem sądu oskarżeni musieli mieć świadomość, że oblewając kobietę łatwopalną cieczą i podpalając ją, doprowadzą to takich skutków. Nie zrobili też nic, by zminimalizować obrażenia pokrzywdzonej, która w płonącym ubraniu wybiegła na ulicę, gdzie dopiero sąsiedzi udzielili jej pomocy.

 

Awantura na rodzinnej uroczystości

 

Do zdarzenia doszło w sierpniu 2016 r. w jednym z mieszkań w Aleksandrowie Łódzkim. Według prokuratury, 38-letnia kobieta z mężem i synem przyszła do 59-letniej matki na uroczystość rodzinną. W pewnym momencie syn 38-latki wyszedł na korytarz. Spotkał tam oskarżonych - obecnie 30-letniego Krzysztofa C. i 50-letniego Ryszarda D. Wywiązała się awantura, szarpanina. Wezwano policję. Po interwencji funkcjonariuszy na pewien czas zapanował spokój.

 

Około godz. 20 oskarżeni pojawili się jednak znowu pod drzwiami 59-latki. Kobiety wyszły na korytarz, gdzie zostały zaatakowane i przewrócone na podłogę. 49-latek zaczął je oblewać benzyną. Młodszy napastnik podpalił zapałkę i rzucił ją na leżącą na podłodze 59-latkę. Kobieta natychmiast zaczęła płonąć, jej córka zdołała uciec.

 

Sprawcy zbiegli z miejsca zdarzenia. 59-latka po kilku dniach zmarła w szpitalu.

 

Sąd stwierdził, że jedyną karą, jaką mógł wymierzyć, było dożywocie

 

Sąd pierwszej instancji przyjął ustalenia prokuratury, nie dostrzegając żadnych okoliczności łagodzących. Uznał, że mężczyźni działali wspólnie i w porozumieniu z zamiarem pozbawienia życia kobiety, w dodatku ze szczególnym okrucieństwem i nie udzielając pomocy ofierze. Zwrócił uwagę, że oskarżeni działali w warunkach recydywy, byli już wielokrotnie karani.

 

Zdaniem sądu, przy takich ustaleniach jedyną karą, jaką mógł wymierzyć, było dożywotnie więzienie. Jednocześnie uniewinnił oskarżonych od zarzutu usiłowania zabójstwa córki ofiary, jaki przypisywała im prokuratura. Jej wersja przebiegu zdarzenia, obejmująca oblanie benzyną także młodszej kobiety, której udało się uciec przed podpaleniem, nie została potwierdzona przez biegłych z zakresu medycyny, badań chemicznych i pożarnictwa. Na rzecz córki ofiary zasądzono 80 tys. zł zadośćuczynienia.

 

Apelację od wyroku złożyły i obrona, i oskarżenie. Sąd apelacyjny utrzymał w mocy wszystkie decyzje pierwszej instancji, uznając, że postępowanie było przeprowadzone bardzo szczegółowo, zebrano wszystkie niezbędne dowody, które zostały ocenione zgodnie z przepisami postępowania.

 

Wyrok jest prawomocny.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze