Funkcjonariusze sprawdzali przede wszystkim samochody ciężarowe przewożące nieczystości. Zwracali szczególną uwagę na sposób załadunku odpadów, oznakowanie pojazdu, a także na zgodność ich zawartości z dokumentacją przewozową. Każda kontrola wiąże się również ze sprawdzeniem stanu technicznego pojazdu, uprawnień kierowcy oraz jego trzeźwości.

 

Akcja koordynowana jest przez Departament Ceł Ministerstwa Finansów.

 

Śmieci nielegalnie przywożone z Niemiec


Nasilenie kontroli ma związek z pożarami wysypisk i wykryciem wielu nielegalnych składowisk odpadów w ostatnich miesiącach.


Przed kilkunastoma dnia zatrzymano w Dąbrowie Niemodlińskiej niedaleko Opola ciężarówkę, która zamiast odpadów plastikowych - jak napisano w deklaracji przewozowej - wiozła zwykłe śmieci z Niemiec.


Okazało się, że ciężarówka jechała na nielegalne składowisko, na którym znaleziono nieoznakowane zbiorniki o łącznej pojemności ok. 50 tys. litrów, zawierające m.in. silne kwasy z domieszką chloru.

 

Kilkadziesiąt pożarów składowisk odpadów


Przez pięć pierwszych miesięcy tego roku odnotowano aż 63 pożary takich składowisk (obecnie liczba pożarów zbliża się już do 100), a w całym ubiegłym roku strażacy byli wzywani do tego rodzaju zdarzeń 37 razy.

 

Resort środowiska zapowiada przygotowanie projektu rozwiązań, które ukrócą nielegalne składowanie i pozbywanie się odpadów


Ostatni pożar składowiska odpadów miał miejsce w niedzielę w Kostrzycy w powiecie jeleniogórskim na Dolnym Śląsku. Płonęły różnego rodzaju śmieci, w tym odpady wielkogabarytowe (m.in. pralki, lodówki, opony, okna), a z ogniem walczył przez cały dzień 60 strażaków.

 

polsatnews.pl