25 lat więzienia za spowodowanie śmierci 71 migrantów. Prokuratura domaga się dożywocia

Świat

Węgierska prokuratura odwołała się w czwartek od wyroku 25 lat więzienia dla czterech mężczyzn za spowodowanie śmierci 71 migrantów, którzy latem 2015 roku udusili się w zamkniętej ciężarówce. Prokuratorzy zażądali kary dożywocia.

- Prokuratura odwołuje się od wyroku, domagając się surowszych kar - oznajmił prokurator Gabor Schmidt w sądzie w Kecskemecie w środkowych Węgrzech, gdzie zapadł wyrok.

 

Obrońcy czterech skazanych także zapowiedzieli apelacje. Uważają, że ich klienci powinni zostać uniewinnieni od zarzutu zabójstwa i otrzymać niższe wyroki za przemyt ludzi.

 

Głównym oskarżonym był kierujący grupą przemytników 31-letni Afgańczyk, który został uznany za winnego zabójstwa jako współsprawca - powiedział sędzia Janos Jadi. Afgańczyka oraz trzech Bułgarów należących do siatki skazano na 25 lat więzienia jako członków organizacji przestępczej. Sąd nakazał również wobec nich konfiskatę mienia.

 

PAP/EPA/Sandor Ujvari

 

Dziesięciu innych członków grupy - Bułgarzy i Afgańczyk - zostało uznanych za winnych przemytu ludzi przez granicę i skazanych na kary od 3 do 12 lat więzienia. Trzech z nich jest poszukiwanych listami gończymi. Wyroki są nieprawomocne.

 

"Niech raczej umrą. To rozkaz"

 

Rankiem 26 sierpnia 2015 roku przemytnicy zamknęli w ciężarówce chłodni bez dopływu świeżego powietrza 71 osób, w tym czworo dzieci, i ruszyli z węgierskiej miejscowości Morahalom przy granicy z Serbią na zachód.

 

Wszyscy imigranci udusili się jeszcze na terytorium Węgier. Porzuconą ciężarówkę znaleziono następnego dnia na terytorium Austrii. Ofiary pochodziły z Syrii, Iraku i Afganistanu.

 

W drodze do Austrii przemytnicy ignorowali krzyki stłoczonych na 14 m kw. migrantów, którzy uderzali również w ściany ciężarówki. Z odsłuchanych połączeń telefonicznych wynika, że szef siatki, poinformowany, że migranci krzyczą, domagając się powietrza, zabronił otwierania pojazdu. - Niech raczej umrą. To rozkaz - powiedział.

 

Sprawa wstrząsnęła opinią publiczną w kraju i za granicą.

 

Prokuratura wniosła o kary dożywocia dla czterech oskarżonych. Według niej działali oni w zorganizowanej grupie przestępczej, która od lutego do sierpnia 2015 roku ponad 30 razy przemyciła do Europy Zachodniej w sumie 1200 osób, stłoczonych w pozbawionych wentylacji furgonetkach. Afgańczyk regularnie organizował za pieniądze przemyt ludzi z Serbii na Węgry, a następnie ich transport w okolice granicy Niemiec i Austrii. W ten sposób uzyskał co najmniej 300 tysięcy euro - twierdzi prokuratura.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie