Jarosław Gowin podczas wizyty w Chełmie zachwalał swojego partyjnego kolegę Jakuba Banaszka, który w wyborach samorządowych zamierza ubiegać się o fotel prezydenta miasta.

 

- Z moich obserwacji wynika, że Jakub to jeden z najzdolniejszych młodych polityków obecnej sceny politycznej - powiedział szef Porozumienia podczas spotkania z mieszkańcami. - Zauważyłem też, że chociaż pracuje w Warszawie, to zawsze żywo interesował się sprawami swojego rodzinnego miasta. Ma wizję jego rozwoju i już niedługo przedstawi szczegóły programu wyborczego. Ten kandydat ma też możliwości zbudowania pomostu pomiędzy Chełmem i władzami w Warszawie - dodał Gowin cytowany przez "Dziennik Wschodni".

 

"Chcemy, aby Chełm stał się miastem akademickim"

 

Podczas wspólnej konferencji Banaszek zapowiedział, że "jednym z kluczowych elementów naszego miasta będzie postawienie na naukę i szkolnictwo wyższe".   

 

- Chcemy, aby Chełm stał się miastem akademickim. Potrzeba więcej inwestycji takich jak budowa akademika, czy budowa betonowego pasa startowego na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie - mówił kandydat. - To wymaga oczywiście współpracy na wielu płaszczyznach. Wiemy jednak jak to zrobić i jakie wsparcie powinno zostać zapewnione - dodał.

 

"Uczelnia może liczyć na dalsze wsparcie"

 

Jego wizję popiera Gowin, który podczas wizyty w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, poinformował o dofinansowaniu budowy betonowego pasa startowego na uczelnianym lotnisku w Depułtyczach Królewskich. Ministerstwo ma na ten cel przeznaczyć 16 mln zł. Gowin zapowiedział też, że to nie jest ostateczna kwota, a uczelnia może liczyć na dalsze wsparcie tej inwestycji.

 

- Mam pełną świadomość, że koszty prac budowlanych w ostatnim czasie wzrosły, dlatego ministerstwo jest przygotowane na przeznaczenie dodatkowych środków na to przedsięwzięcie - podkreślił wicepremier.

 

Pas startowy ma mieć długość 1020m i szerokości 30m. Według deklaracji rektora, ma służyć nie tylko uczelni, szkolącej przyszłych pilotów i inżynierów lotnictwa, ale również firmom związanym z lotnictwem i całemu regionowi. Budowa ma ruszyć w wakacje i trwać dwa lata.

 

Dziennik Wschodni, chelm.naszemiasto.pl