Adwokaci chcą amnestii na 100-lecie niepodległości. "Prawdziwa przemiana następuje na wolności"

Polska
Adwokaci chcą amnestii na 100-lecie niepodległości. "Prawdziwa przemiana następuje na wolności"
Policja Łódzka, zdj. ilustracyjne

Śląscy adwokaci zaapelowali o amnestię dla skazanych za drobne przestępstwa i abolicję dla ściganych za podobne występki . Ich zdaniem, byłby to dobry i odwołujący się do tradycji gest w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. "Prawdziwa przemiana człowieka następuje dopiero na wolności" - przekonują prawnicy w uchwale przyjętej w środę przez Okręgową Radę Adwokacką w Katowicach.

"Śląscy Adwokaci, wskazując na przypadającą w bieżącym roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów, przypominają, że jedną z pierwszych decyzji odrodzonego Państwa Polskiego było ogłoszenie amnestii dla sprawców drobnych przestępstw" - zauważyli członkowie ORA.

 

Jak podkreślili, tradycją II Rzeczypospolitej było puszczanie w niepamięć i wybaczanie przewin dla uczczenia ważnych dla narodu i kraju wydarzeń, jakim było zarówno odzyskanie niepodległości i jak uchwalenie konstytucji.

 

"Warto podkreślić, że prawdziwa przemiana człowieka, polegająca na odwróceniu się od popełnionego zła, za które sprawca został ukarany - następuje dopiero na wolności" - napisali w uchwale adwokaci. Wyrazili przekonanie, że obchodzone właśnie stulecie odzyskania niepodległości powinno otworzyć szansę nowej, wolnej przyszłości także tym, którzy "mimo popełnionych błędów powinni czynnie uczestniczyć w życiu swoich rodzin, społeczeństwa i swojego kraju".

 

"Kiedy go stosować, jeśli nie teraz?"

 

Dziekan ORA mec. Roman Kusz powiedział, że intencją autorów uchwały jest próba rozpoczęcia dyskusji na temat amnestii, a więc darowania lub złagodzenia orzeczonych już kar, ale też abolicji, czyli odstąpienia od ścigania sprawców niektórych czynów, przeciwko którym toczą się postępowania karne.

 

- Ostatnia amnestia miała miejsce w naszym kraju wiele lat temu, trudno więc mówić, że ten instrument jest nadużywany. Kiedy go stosować, jeśli nie teraz? Chodzi o to, by rozpocząć dyskusję, tak, by było to akceptowalne społecznie. Czysta karta karna jest przecież wielką wartością - przekonywał adwokat.

 

"Kwestia do dyskusji"

 

Mec. Kusz zauważył, że byłyby możliwe różne formy darowania win - uzależnione od rodzajów popełnionych przestępstw lub orzeczonych kar. - To oczywiście kwestia do dyskusji - zaznaczył.

 

W połowie maja "Gazeta Wyborcza" napisała, że prezydent Andrzej Duda rozważa amnestię z okazji stulecia niepodległości dla skazanych za mniejsze przestępstwa np. sprawców wykroczeń, a także tych z wyrokami od dwóch do trzech lat, np. nie płacących alimentów. Kancelaria Prezydenta miała zlecić przygotowanie założeń takiego projektu jednej z kancelarii prawnych. Pytany o to rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński powiedział, że w Kancelarii Prezydenta nie toczą się żadne prace, dotyczące ewentualnej amnestii na 11 listopada dla osób z niższymi wyrokami.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze